Rozhovor: „Nové pracovní prostředí nevyřeší vše, ale pomůže v boji o spokojené zaměstnance.“

„Firmy si dnes uvědomují, že pokud poskytnou místo, ve kterém se zaměstnanci cítí příjemně, zvýší se jejich produktivita i celková pohoda
na pracovišti,“
říká Karel Konečný, spolumajitel firmy CAPEXUS, která navrhuje a realizuje kancelářské prostory pro největší společnosti v zemi i začínající dynamické firmy.

Miton-kanceláře-recepční-pult-lobby-GLAMI-BIANO-recepce-CAPEXUS

Osobní přístup

Praha – Za osm let činnosti CAPEXUS realizoval zázemí
pro více než 400 firem, především v Praze. V oblasti realizace kanceláří je obvyklé, že si firma všechny pozice najímá externě. CAPEXUS zvolil opačnou cestu a všechny odborné činnosti pokrývá vlastními zaměstnanci.
Díky tomu má klient pouze jediného dodavatele a firma kompletní kontrolu nad kvalitou i termíny

Zajišťujeme vše od úvodní konzultace přes návrhy až po samotnou realizaci. Máme vše propojené v jeden celek. Samozřejmostí je
i poradenská činnost
,“ shrnuje Konečný. Společnost má tak dnes v Praze více než sedm desítek zaměstnanců různých profesí, dalších patnáct jich pracuje v bratislavské pobočce.

V naprosté většině kancelářských budov v metropoli jsme zanechali stopy, což nám samozřejmě dělá radost. Lišíme se především tím, že máme vlastní široký tým architektů, projektantů, stavařů a specialistů na technické obory, zejména elektro a technická zařízení budov.
Daniel Matula, ředitel firmy CAPEXUS
zasedací-místnost-sportovní-téma-tenis-SPORTISIMO-kanceláře-CAPEXUS

Důležitý benefit

Ročně CAPEXUS vytvoří nové pracovní prostředí ve zhruba 120 kancelářích a tento počet se rok od roku zvyšuje.
Dříve bylo kvalitní prostředí výsadou větších firem, dnes
už nad prostředím na míru dané společnosti přemýšlejí firmy všech velikostí. Pracovní prostředí je totiž dnes jeden
z nejdůležitějších benefitů
na trhu kariérních příležitostí. CAPEXUS se neorientuje výhradně na určitou velikost zakázek, jeho výhodou je, že dokáže zajistit prostory
o 200 m² i revitalizaci celých budov.

„Často se snažíme dostat do kanceláří vtip. Pro Sportisimo, řetězec se sportovními potřebami, jsme na chodbě vymysleli běžeckou dráhu, každá zasedací místnost je ukázkou určitého sportu,popisuje Matula odbornou veřejností oceňovanou zakázku a dodává: „V jedné zasedací místnosti vyjíždí ze zdi kolo, jinde jsou na zdi běžky nebo místnost připomíná tenisový kurt. Důležité je, že kanceláře jsou zároveň funkční. Celkem zabírají zasedací místnosti 20 procent podlahové plochy, výrazně více, než je běžné v podobných projektech. Díky tomu
si zaměstnanci mohou vybírat, odkud budou pracovat podle typu činnosti.“

relax-zóna-stolní-fotbal-fatboyi-Siemens-kanceláře-CAPEXUS

Pracovní zázemí

Mezi další známé společnosti, pro které navrhli a realizovali zázemí, se řadí například Dáme jídlo, Sodexo Pass nebo Siemens. Na funkční prostředí a relaxační prostory klade CAPEXUS důraz. Kancelář by měla zrcadlit firmu a pokrýt všechny její činnosti. Důležité je, aby zaměstnanec měl pro výkon své práce odpovídající zázemí. Například obchodní týmy, které často vyřizují telefonní hovory, by neměly být ve veliké místnosti plné lidí – to je zárukou neefektivity.

Například pro Hello bank! by Cetelem jsme navrhovali a realizovali kanceláře v pěti patrech i pobočku banky v přízemí. Firmy si dnes uvědomují, že pokud poskytnou místo, ve kterém se zaměstnanci cítí příjemně, zvýší se jejich produktivita i celková pohoda na pracovišti. Stále více pozornosti se klade právě na dobrou akustiku, která má na pracovní výkon zásadní dopad. I tuto oblast zajišťujeme.
Karel Konečný, spolumajitel společnosti CAPEXUS
ping-pong-Sportisimo-kanceláře-odpočinková-zóna-CAPEXUS

Jóga i ping pong

„V našich prostorech na rozhraní Nuslí a Michle máme telefonní budky, místo pro klidnou práci, zaměstnanci
si mohou zahrát ping pong, zacvičit jógu, chodí k nám masér. Když vytvoříte ve firmě klidové zóny a příležitosti
k odpočinku, zaměstnanci mají možnost odolávat pracovnímu stresu a dokáží se pak i lépe soustředit
na práci,“
vypočítává Matula.

Oba jednatelé chtějí dále expandovat. „Životní cyklus kanceláří trvá zhruba pět let, u rychle se rozvíjejících firem i tři roky, a toto dynamické prostředí je pro nás živná půda,“ říká Matula a dodává důležitý fakt: „Je ovšem třeba říci, že nové pracovní prostředí nevyřeší všechny případné nedostatky. To, že dáte lidem nové funkční a designově atraktivní zázemí, nezmění rázem během chvilky atmosféru ve firmě.
I proto předáváme klientům manuály a radíme, jak nové kanceláře používat.“ 

meeting-point-moderní-interiér-CAPEXUS-kanceláře-designové-kanceláře-kanceláře CAPEXUS-ČAP-ČAP-kanceláře

Příjemné prostředí

Důvodů, proč se firmy obracejí na CAPEXUS, je několik. „Často je to stěhování do jiných, mnohdy větších prostor,
a to kvůli růstu firmy. Roli může hrát i fakt, že firma má vyšší fluktuaci zaměstnanců. Společně často průzkumem zjistíme, že mnohdy je na vině i ne příliš funkční či příjemné pracovní prostředí. Právě to se snažíme měnit,“
dodává Konečný.

Pokud aktuálně hledáte nové kanceláře, které budou odpovídat vaším potřebám, neváhejte nás kontaktovat. Vymyslíme pro vás to nejvhodnější řešení.


Autoři fotografií:
Sportisimo - Jakub Pelnář
Myhive - Rastislav Blaško
ČAP - Petr Andrlík
Siemens - Petr Andrlík
Miton - Martin Šlechta a Zuzana Benešová (Everbay.co)
Sev.en EnergyPetr Andrlík

Publikováno: 2. 10. 2019

Zaujal vás tento článek? Sdílejte jej.