Akustika v kanceláři
Hluk. Rušivý element, kvůli kterému je až půlhodina každého zaměstnance denně strávena neefektivně. Navrhneme pro vaše kanceláře funkční řešení pro optimální akustickou úroveň a zajistíme zaměstnancům akustický komfort pro práci.
I elegance snižuje decibely
Akustické kanceláře jsou navrženy tak, abychom v nich maximálně eliminovali hluk. Neznamená to ale, že snižujeme z vysokých nároků na design. Všechny prvky, které do kanceláří dodáváme, přesně ladí se zvoleným vizuálním konceptem a sociálními funkcemi prostoru.
Komplexní řešení akustiky kanceláří komponujeme do projektů tak, aby přirozeně doplňovalo ostatní oblasti. Akustická opatření zajistíme od prvotních návrhů až po konečnou instalaci. Investice do ticha je investicí do produktivity, spokojenosti a kreativity zaměstnanců.
Jak hluk škodí?
Akustika kanceláře je velmi důležitým aspektem, který musí být skvěle promyšlen již v přípravné fázi každého návrhu kancelářských prostor.
Pokud je akustika interiéru opomíjena, má to neblahý vliv na soustředěnost zaměstnanců, především v open space kancelářích. Výsledkem je:
- nadměrná hlučnost
- nízká srozumitelnost
- snížená koncentrace, nesoustředěnost
- nižší efektivita
- zvýšený stres
- zvýšené riziko konfliktů
- negativní vliv na zdraví zaměstnanců
Přitom existuje pestrá škála možností, jak s hlukem bojovat. Díky správně nastaveným opatřením dosáhneme pracovního prostředí příhodného pro práci.
Micro office
Micro office neboli mikro kancelář je malá odhlučněná místnost, kam se mohou zaměstnanci podle potřeby uchýlit, když potřebují někomu zavolat nebo něco probrat v soukromí. K dispozici jsou velikostní varianty, do kterých se mohou před hlukem z kanceláře schovat jedna, dvě či dokonce až čtyři osoby. Mikro kanceláře jsou také skvělou příležitostí, jak se věnovat nerušené práci v momentě, kdy na zaměstnance doléhá stres a potřebují si odpočinout od shonu v kanceláři. Většinou mají mikro kanceláře podobu jakési telefonní budky s vlastní klimatizací, osvětlením a zásuvkou pro připojení notebooku.
Akustická sezení
Akustická sezení využívají akustické panely s cílem zvýšit pohodu v kanceláři. Sezení může mít podobu ohraničeného prostoru pro neformální rozhovory v centru rušné kanceláře. Špičková akustická pěna pohlcuje hluk.
Akustické obklady a panely
Akustické obklady mohou být instalovány na strop, na stěny či být volně zavěšeny jako panely. Snižují hladinu hluku tím, že zkracují dobu dozvuku. Tyto tlumící prvky jsou vyrobeny z materiálů pohlcujících zvukové vibrace, zejména z melaminové pěny a minerálních vláken.
Obklady patří mezi vysoce efektivní akustická opatření kanceláře a dokáží docílit mnohem tiššího prostředí i v open space prostoru. Kromě blahodárného ticha poskytují také vizuální oddělení prostoru, jinými slovy kancelář zútulní a nabídnou více soukromí. Akustické obklady je možné dodat v mnoha designových řešeních a barvách, které přesně zapadnou do zvoleného konceptu interiéru a vašeho brandingu.
Paravány
Akustika interiéru kanceláří někdy vyžaduje i schopnost improvizace. Zatímco akustické obklady jsou dlouhodobým řešením hluku, paravány do kanceláře můžete přidat i dodatečně. Získají tak funkci nejen akustickou, ale také dělící. Pomocí nich je možné opticky oddělit interiér.
Nejčastěji jsou umisťovány buď volně do prostoru nebo přímo na pracovní stůl. Volně stojící paravány lze kdykoliv flexibilně přesunout. Závěsné paravány odhluční otevřený prostor bez náročných stavebních zásahů. Lamelové paravány umožňují snadné nastavení míry soukromí otáčením lamel.
Ideální využití paravánů pro snížení hluku je v kombinaci právě s obklady či s akustickými příčkami.
Zelené řešení
Akustika kanceláři může být výrazně zlepšena i doplněním okrasné zeleně. Velkolisté rostliny působí jako zvukové bariéry a jejich vhodné rozmístění zlepší vzhled, vzduch i akustiku interiéru.
Živé prvky na pracovišti pomáhají zlepšovat nejen náladu zaměstnanců a také významně snižují úroveň hluku v interiéru kanceláře. Podívejte se, jaké další benefity mají rostliny v kanceláři.
Toužíte nastolit u vás v kanceláři akustickou pohodu?
Autor fotografií: Petr Andrlík, © Peter Fabo, 2019,
Zdroj ostatních fotografií: SilentLab, Actiu