Hello bank!: Ping pong i bankovní služby

Lokalita Karla Engliše 3208/5, Praha 5
Klient BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA, odštěpný závod
Plocha m2
Realizace 11/2017
Domů / Architektura / Referenční zakázky / projekty / Hello bank!: Ping pong i bankovní služby
Hello bank! by Cetelem, nová digitální banka skupiny BNP Paribas Personal Finance, otevřela na pražském Andělu nově zrekonstruovanou pobočku šitou na míru svým zákazníkům i online nabídce produktů a služeb. Chce tak změnit tradiční pojetí bankovních poboček. Přes den bude pobočka fungovat jako klientské centrum, večer v prostoru nabídne kulturní akce, workshopy nebo přednášky.

Cílovou skupinou Hello bank! jsou zejména zákazníci, kteří budou bankovních služeb využívat především na dálku prostřednictvím internetového bankovnictví a mobilní aplikace. „I návrh prostředí banky musí reflektovat to, že typický klient dnes většinu záležitostí vyřídí online. K prostoru jsme tak nepřistupovali jako ke klasické bankovní pobočce s přepážkami. Místo toho vznikl víceúčelový prostor, kde přes den mohou klienti vyřídit své záležitosti a večer se neformálně setkávat na různých akcích,“ říká architektka Erika Bohatá ze společnosti CAPEXUS, která koncept pobočky a její design navrhla.
 
Hello bank! tak mění klasické pojetí a funkce bankovní pobočky. „V náročném zadání bylo nutné skloubit funkce otevřeného prostoru plného života s místem pro soukromá jednání. Celý návrh je založen na mobilním interiérovém vybavení, které je možno kdykoliv jednoduše přemístit či uskladnit. Díky tomu lze prostor flexibilně měnit – kdykoliv během dne či roku,“ doplňuje Bohatá.

Vždy musí být čas i místo na zábavu

Netypický vzhled i uspořádání nové bankovní pobočky vzešlo také z přání zaměstnanců i klientů banky. Chtěli jsme mít hezké místo, kde se bude líbit nám, našim klientům i obchodním partnerům a budeme se tam rádi vracet. To se, myslím, povedlo. Banka není jen o kravatách a dobře padnoucích oblecích. Naopak i v ní pracují stejní lidé, jako jsou naši klienti, kteří si například rádi zahrají po práci ping pong,” vysvětluje Gabriela Pithartová, Brand and Customer Experience Director banky.

Dalším atypickým aspektem prostoru je viditelná přítomnost call centra a týmu osobních bankéřů. Díky skleněné příčce lze vidět práci zaměstnanců v reálném čase. Otevřená dispozice tak odráží hodnoty banky, která před svými klienty a veřejností nic neskrývá.

_7-(1).JPG
 
Nesmí chybět ani místo na odpočinek

Filozofii otevřeného prostoru architektka podpořila i tím, že na místě nechala vzniknout samoobslužnou kavárnu. Tu mohou využít nejen zákazníci k občerstvení, ale také zaměstnanci pro neformální setkání.
 
Otevřený prostor ovšem kladl zvýšené nároky na akustický komfort. „Toho jsme docílili instalací akustických panelů na strop a stěny. Panely pohlcují hluk a zmírňují dosah slyšitelnosti soukromých rozhovorů,“ vysvětluje architektka. Každá zóna byla osazena jiným typem osvětlení, což prostor opticky dělí podle funkcí. Interiérem prostupují zaoblené tvary, které působí harmonicky a klidně. Zaoblená linka, jež rozděluje dvě podlahové textury, pak působí jako podprahový navigační systém. Pro jednání zaměstnanců s klienty pak tým společnosti CAPEXUS navrhl tři zcela oddělené diskrétní místnosti.

_2-(1).JPG
 
Vstupnímu prostoru vévodí dřevěná skulptura stromu a dřevěné jsou i další prvky interiéru. Přírodní motivy tak podporují příjemnou neformální atmosféru. Barevnost určují světlé odstíny doplněné o korporátní barvy, přičemž na barevné grafice se podílel i marketingový tým Hello bank!. Hesla na stěnách sdělují filozofii banky jak klientům, tak zaměstnancům.
 
CAPEXUS upravil i další podlaží budovy v ulici Karla Engliše, ve které sídlí kromě pobočky Hello bank! by Cetelem také vedení společnosti a téměř čtyři stovky zaměstnanců.

Autor fotografií: Jan Branč
I návrh prostředí banky musí reflektovat to, že typický klient dnes většinu záležitostí vyřídí online. K prostoru jsme tak nepřistupovali jako ke klasické bankovní pobočce s přepážkami. Místo toho vznikl víceúčelový prostor, kde přes den mohou klienti vyřídit své záležitosti a večer se neformálně setkávat na různých akcích.Erika Bohatá, architektka, CAPEXUS

Karla Engliše 3208/5, Praha 5