Relax v práci jako důležitá součást náplně
Stále více zaměstnavatelů si uvědomuje pomyslné rovnítko mezi odpočatým a produktivním zaměstnancem. Tuto skutečnost dokládá i narůstající počet společností zahrnujících relaxační koutky a místnosti určené pro pasivní či aktivní odpočinek.
Od jógy po
ping -pong
Takzvaný „quiet room“ se v současnosti na pracovišti objevuje stále častěji. Původní prostory pro relax tvořené nanejvýš kuchyňkou s posezením, dnes ve velkém nahrazují interiéry, kde si můžete zacvičit jógu, zahrát šipky či se utkat v ping-pongu. Primárně ve Spojených státech se rozvíjejí takzvané „nap rooms“, kde si člověk může na 10 až 20 minut odpočinout. Výzkumy dokazují, že jde o skvělou cestu, jak zlepšit pozornost a obnovit energii.
Skloubení pracovních povinností a volnočasových aktivit pozitivně ovlivňuje výkon zaměstnance a podporuje kooperaci mezi odděleními. Odpočinkové zóny a sportoviště navíc motivují zaměstnance docházet do firmy namísto mnohdy upřednostňované práce z domova.
Jak zvýšit produktivitu zaměstnanců?
Pracovní zázemí lze pojmout vždy originálně a v souladu s firemní identitou, což v rámci zrealizovaných projektů dokazují architekti společnosti CAPEXUS. Jedním z ukázkových příkladů je prostorná relax zóna společnosti MITON, kterou lze pomocí variabilního nábytku použít i jako konferenční místnost a jídelnu. Architekti promítli do designu tematiku cirkusu, která je součástí korporátní identity společnosti, v tomto případě konkrétně vyvýšeným pódiem, která má lehce cirkusový design díky žlutočervenému žebrování a zavěšené příhradové konstrukci, která nese osvětlení.
Odpočatý pracovník = spokojený klient
i šéf
Jedinečnou atmosféru v organizaci by měli vnímat nejen její pracovníci, ale i návštěvníci. Za tímto účelem vznikla čekací zóna v budově Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Prostoru dominují živé květiny, velkoplošné tapety s přírodními motivy a jemné barevné tóny. K oddychu i neformálním schůzkám slouží pohodlná křesla a lavice se soft seatingem.
Dle Ing. arch. Jakuba Seči, který stojí například i za návrhem stylových kanceláří SPORTISIMA, zaměstnance i klienty bude těšit prostředí, v němž mají stále co objevovat.
Neobvyklé relaxační prvky...
Relaxační koutek jako součást rekonstrukce
Relaxační koutky v kancelářích jsou trendem teprve krátce a v prvotním architektonickém návrhu se s nimi mnohdy nepočítá. Některé firmy proto procházejí rekonstrukcí. Rozsáhlé stavební úpravy včetně dispozičních změn a nové výmalby se dotkly i globální společnosti Phillip Morris. Prostor zaplnily barevná křesla značky ACTIU a další komfortní sedačky od výrobce SoftLine. Vznikla tak unikátní antistresová plocha podpořená příjemným osvětlením a květinami.
Práce, sport i relax pod jednou střechou
Služeb společnosti CAPEXUS využila také právní kancelář v centru Prahy. Kromě praktické LONGO sedačky je relaxační místnost tvořena obrovskou knihovnou, která plní i funkci studovny..
O tom, že kancelářské prostory nemusí striktně sloužit pracovním účelům, ví své i zaměstnanci společnosti Tabella. Místo stereotypního vybavení najdeme v kancelářích horolezeckou stěnu, stolní fotbal, nebo ping-pongové příslušenství.
Relaxem k vyšší efektivitě
Možnost provětrat si hlavu a na chvíli se soustředit na jinou činnost, ať už se jedná o sportovní výkon či pasivní odpočinek, nás přenese do úplně jiného světa. Zrelaxovaní a svěží se pak můžeme vrátit k plnění pracovních povinností, které nám půjdou lépe od ruky.
Publikováno: 19. 2. 2019