Coworking je revolucí v přístupu ke kancelářské práci
V čem se tedy coworkingy liší od klasických kanceláří a proč je dnes vyhledávají i velké firmy?
Vyšší flexibilita pro všechny
Rigidní pracovní doba, kdy zaměstnanec přijde do práce
v 8 a ve 4 odchází, se dnes už ve firmách moc nenosí. Místo toho se ukazuje, že když nad svým časem získáme alespoň určité množství kontroly, můžeme ho účinněji využít a zvýšit svoji produktivitu. Někomu zkrátka nejvíce funguje mozek v pozdním odpoledni, zatímco jiný člověk pro práci potřebuje klid, který mu poskytuje pouze pracovní doba začínající o půlnoci.
Ať už biorytmy zaměstnanců fungují jakkoliv, coworking jim v drtivé většině případů vyhoví. Coworkingy totiž zůstávají otevřeny mnohdy
24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Díky tomu není problém svolat krizovou poradu o víkendu a po zbytek týdne třeba pracovat z domova.
Pro zaměstnavatele se flexibilita coworkingu odráží na výdajích. Místo placení nájmu každý měsíc za prostory, jejichž využití je někdy minimální, lze v coworkingu zaplatit třeba jenom za pár míst v době, kdy se řeší větší projekt. Coworkingový prostor navíc poskytuje i zázemí (kuchyňky, toalety atd), jehož pravidelná údržba by ukusovala další velkou část z rozpočtu. Takové kanceláře nabízí například Regus.
Přístup
k technologiím
Pronajmout kancelář je jedna věc, ale vybavit ji tak, aby měli zaměstnanci možnost pohodlně komunikovat
s kolegy mimo pobočku, nebo si užívat malých radostí jako jsou chill-out zóny či kuchyňka s kávovarem, to už vyžaduje slušnou investici. Nejen peněžní, ale také
v podobě zpětné vazby od zaměstnanců, jejichž přání se často velmi liší. Proč tedy všechny tyto starosti nepřehodit na správu coworkingu?
Zajímavá komunita
Coworkingové prostory jsou navrhovány jako moderní
a komfortní kanceláře. Zákazníkům poskytují možnost využívat nejnovější technologie pro videokonference, velmi rychlý internet a další vychytávky, které jsou pro chod kanceláře potřeba. Kromě technologií poskytují coworkingy ještě něco – komunitu. Pravidelně se v nich pořádají akce a workshopy, kde se lidé mohou navzájem poznávat a sdílet nápady. Coworkingy si pak sami sbírají zpětnou vazbu a snaží se průběžně svoje služby vylepšovat.
Inkubátor pro inovativní nápady
Komunity v coworkingových prostorech jsou svým složením zcela unikátní. Místo uzavřené firemní kultury se
v nich společně prolínají vlivy mnoha různých úhlů pohledu. Malý startup v rohu tak může začít otevřený dialog s velkou firmou, která sídlí o stůl vedle. A k debatě přibrat třeba i pár freelancerů. Coworking není jenom způsob, jak ušetřit za nájem kanceláří, ale také cesta, jak vytvořit nové vztahy mezi jednotlivými společnostmi.
Originální řešení
Z coworkingových prostorů se stávají inkubátory inovací, kde na jednom patře najdete odborníky na široké spektrum témat, kteří dohromady mohou nalézt mnohem originálnější řešení, než kdyby všichni pracovali v oddělených budovách. I jednotlivci může práce
v coworkingu výrazně zvednout produktivitu. Práce z domu je sice příjemná, ne každý ale dokáže překonat nutkání se místo pracovních úkolů věnovat partnerovi, psovi nebo třeba pračce. Coworking umožňuje zaměstnancům se plně soustředit v prostředí, které hýří kreativitou a funguje jako plně vybavená kancelář. Příkladem coworkingového prostředí může být Spaces.
Budoucnost coworkingu u nás
Nejvíce coworkingů nalezneme v Praze a Brně, objevily
se však již i v Ostravě a menších okresních městech. V roce 2019 bylo v hlavním městě k dispozici 75 000 m² coworkingového prostoru, což byl oproti předchozímu roku nárůst o 56 %. Nikdo zatím neví, jak do růstu coworkingů zasáhne globální pandemie, s velkou pravděpodobností se ale jejich plocha během letošního roku dále rozšíří.
Pokud krizový stav odezní, tak se očekává, že na konci roku 2020 budou coworkingy tvořit až 2 % z celkového počtu kancelářských prostor
v Praze s nárůstem o dalších 30 000 m². Vyšší flexibilita práce a možnost pronajímat si prostory jen po část roku budou pro mnoho firem určitě lákavé i v destabilizované ekonomické situaci.
Podívejte se na další coworkingové kanceláře, které jsme v minulých letech vytvořili nebo rekonstruovali. Patří mezi ně i centrum pro banku.
Zdroj fotografií: Actiu, Petr Andrlík, Rastislav Blaško, Tadeáš Seidl
Publikováno: 16. 4. 2020