Activity-based workplace: zvolte interiér podle oboru

Firmy v IT oboru jsou v posledních letech tahounem inovací v uspořádání kancelářského prostoru. Ke změně přemýšlení o dispozicích je přivedlo několik faktorů: trendy ze zahraničí, vysoká poptávka po vývojářích a tím pádem nutnost vytváření nápaditých kanceláří jakožto benefitu pro získání nových lidí, a v neposlední řadě také věk zaměstnanců. Z velké části totiž vývojáři spadají do kategorie mileniálů, kteří vyžadují pro efektivní práci s vyvážením soukromého a pracovního života více, než je běžné kancelářské prostředí. 

activity-based-workplace-kancelářský-interiér-kanceláře-CAPEXUS

Nový trend

V zahraničí se vžil pro nový přístup k uspořádání kanceláří pojem “activity-based workplace“, což by se dalo volně přeložit jako pracovní prostor uspořádaný dle způsobu práce. Dnes tak vzniká celý nový segment, který se tímto tématem zaobírá. 

Z architektů se stávají psychologové prostoru a ve spojení s workplace konzultanty a grafickými designéry mají velký dopad i na firemní kulturu. Nábytkářské firmy vyrábí variabilní nábytek a technologické společnosti vymýšlejí inteligentní software propojený se senzory pro ovládání kanceláře a jejího vybavení z mobilu nebo počítače.

activity-based-workplace-kanceláře-pro-právníky-odpočinkové-zóny-kanceláře-CAPEXUS

(Ne)formální úroveň

Konzervativní odvětví, jako například advokátní firmy, potřebují sice uzavřené kanceláře pro klidnou práci            a reprezentativní zasedací místnosti i vstupní recepci, ale stejně jako kdekoliv jinde se potřebují kolegové právníci potkávat mezi sebou během dne i na neformální úrovni, a proto vznikají vedle tradičního kancelářského konceptu odpočinkové zóny, kde se mohou zaměstnanci odreagovat.

V poslední době zaznamenáváme zvýšenou poptávku po novém členění kanceláří a klientských zón z řad konzervativních oborů, jakými jsou právní kanceláře, banky či call centra a obchodní firmy. Řada z nich si uvědomuje, že promyšlené dispoziční řešení prostor, architektonické ztvárnění i vizuální styl tvoří nedílnou součást identity společnosti. Taková změna je přínosná jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance a má také vliv na vytváření vztahů s obchodními partnery.
Daniel Matula, Managing Partner ve společnosti CAPEXUS
moderní-interiér-kanceláří-activity-based-workplace-coworking-kanceláře-CAPEXUS

Modernizace

Potřebu změny a navození neformální klientské atmosféry, kde se budou zákazníci cítit pohodlně, si naplno uvědomují i banky či telekomunikační a pojišťovací firmy. Proto ve velkém modernizují své klientské zóny, neboť         si uvědomují, že právě budování komfortních i architektonicky neotřelých řešení je pro ně jednou z cest jak uspět na vysoce konkurenčním trhu. 

Obchodní firmy s vlastními zákaznickými centry musí také řešit komfort svých klientů. Proto se do popředí dostávají moderní akustické stěny, jež zajistí nejen zvukový komfort jednání, ale i vlastních zaměstnanců, kteří jsou ve velkém prostoru denně vystaveni soustavnému hluku.

activity-based-workplace-akustické-panely-coworking-kanceláře-CAPEXUS

Akustické pohodlí

,,Pro Dáme Jídlo jsme komplexně navrhovali a realizovali nové kanceláře a právě call centrum bylo jedním ze stěžejních témat projektu. Umístili jsme jej na konec kanceláří, aby nerušilo chod firmy. Na akustiku myslíme            v každém projektu,“ uvádí konkrétní příklad Daniel Matula. V otevřených kancelářských prostorech je velmi důležité zajistit zvukový komfort zaměstnanců. Použitím akustických panelů spolu se skříňovými sestavami                 a funkčním nábytkem lze požadovaného efektu docílit.

Před vlastní realizací nového kancelářského prostoru se nám osvědčilo uspořádat pro klienta interní workshop, který manažerům ve vedení firmy pomůže zhodnotit, jak firma funguje dnes, jaké má požadavky a zda není na čase změnit zažitý styl uspořádání kanceláří.
Daniel Matula, Managing Partner ve společnosti CAPEXUS
activity-based-workplace-coworking-open-space-designové-kanceláře-CAPEXUS

Coworking

Firmy v oborech, ve kterých není třeba tak vysoká míra koncentrace při práci, naopak ustupují od klasického uspořádání kancelářské dispozice a nahrazují klasická pracovní místa komunitním coworkingovým prostorem, který připomíná spíše styl kavárny, a je doplněn o zóny pro soustředěnou práci. Zaměstnanci tak ve stylu anglického pojmenování “activity-based workplace“ volí prostor, který vyhovuje jejich momentální potřebě

activity-based-workplace-home-office-coworking-pohodlí-v-kancelářích-CAPEXUS

Home office

Firmy si mohou tento koncept dovolit i díky tomu, že přenáší více důvěry na své zaměstnance a umožňují jim práci z domova. Tím šetří na nákladech, protože nepotřebují tolik kancelářského prostoru jako s klasickým konceptem fixního místa pro jednoho zaměstnance.  

Uspořádání kancelářského prostoru se v posledních letech sice mění, ale uvolněný styl práce nemusí vyhovovat každému. Pokud není flexibilní pracovní prostředí dobře provázáno s technologiemi, nemusí být příjemné hledat pokaždé kolegu na různých místech po firmě. Proto je právě dobré na počátku realizace interiéru zvážit všechny výhody i nevýhody.
Daniel Matula, Managing Partner ve společnosti CAPEXUS

Autor: Jiří Baloun

Publikováno: 20. 5. 2019

Zaujal vás tento článek? Sdílejte jej.