Informační centrum Správy železnic vyráží na moderní kolej

Lokalita

Hlavní nádraží
Praha 1,  vestibul

Klient

Správa železnic,
státní organizace

Plocha

60 m²

Realizace

4/2O21

CAPEXUS nezastavuje a nemá zpoždění. Důkazem je otevření pokrokového informačního centra Správy železnic na pražském hlavním nádraží, které náš tým realizoval na základě architektonického návrhu ateliéru monom. Cestující ho mohou navštívit v dolní části nového vestibulu každý den včetně víkendů. Pokud se však zrovna nechystáte cestovat vlakem, rádi vám infocentrum představíme již nyní.

prostorné informační centrum s dotykovými obrazovkami

Přes co vlak nejede?

Informační centrum by nemělo být synonymem pro stísněnou místnost, kde prostor zabírají stojany s pestrobarevnými letáky. Naopak klíčový je pohodlný přístup k informacím, příkladná přehlednost, zapojení moderních technologií a designu, který cestující vtáhne dovnitř. Nově vybudované informační centrum Správy železnic všechny tyto požadavky bezesporu splňuje.

železniční kolo v infocentru a gabionová stěna

Inspirace identitou

Inspirace železnicí je zřejmá z celkového pohledu na interiér i propracovaných detailů, do kterých se promítají prvky z vizuální identity Správy železnic. Při realizaci probíhající za běžného provozu nádraží nás nevykolejila ani složitější instalace některých prvků. Mezi ty se řadí například železniční kolo, modely vlaků vytištěných na 3D tiskárně nebo gabionová stěny s kamenivem imitujícím vzhled traťového náspu.

Sledujte světelnou signalizaci

Zásadní roli v centru hrají světla a světelné plochy. Na stropní konstrukci jsou umístěny LED pásky připomínají kolejové křížení. Nepřehlédnutelné jsou velké dotykové obrazovky, prostřednictvím kterých mají návštěvníci centra možnost získat informace nejen o odjezdech, ale také o asistenčních službách poskytovaných přímo na místě. Dominantou centra je velká projekční stěna.

Velkoformátové zobrazení umožňuje prezentaci panoramatických obrazů, mapových podkladů a videí Správy železnic. Ovládání veškeré techniky, a tedy i projekční stěny, je navíc jednoduché a intuitivní. Provádí se prostřednictvím dotykového panelu, kde jsou připraveny scénáře provozu celého centra. Obsluze tak stačí ke spuštění stisknutí jediného tlačítka.
Zdeněk Rychetník, AV Media
modely vlaků vytištěných na 3D tiskárně v prostoru infocentra

Stanice pro cestující i personál

Informační centrum myslí nejen ne cestující, ale také na již zmíněný personál. Ten je připraven návštěvníkům poskytovat další doprovodné informace a odpovědi na dotazy, ale také zprostředkovat asistenční služby. Informační pult personálu a velkou část nábytku vyrobili zruční truhláři na míru. Zaměstnanci mají v zadní kryté části centra k dispozici také zázemí, kde se vedle výpočetní techniky nachází šatna a menší kuchyňka s myčkou.

vchod do informačního centra Správy železnic na Hlavní nádraží

Neváhejte nové informační centrum Správy železnic před odjezdem vlaku navštívit a poznejte další krok v rámci celkové modernizace budovy Hlavního nádraží probíhající již od roku 2006. V blízké době se otevře i prodloužení severního podchodu mezi nádražím a nedávno postavenými budovami na rohu Seifertovy a Italské ulice.

Pokud i vaše firma hledá cestu k moderními informačnímu centru či třeba novým kancelářím, neváhejte nás kontaktovat. Postaráme se o váš projekt od začátku do konce.

Autor fotografií: Správa železnic

Líbí se vám reference? Sdílejte ji.

Chcete sedět v podobných kancelářích?

Napište nám vaše požadavky a přání. Vytvoříme pro vás interiér na míru.