Zdravý interiér kanceláří
Je všeobecně známo, že se sedavým zaměstnáním se pojí riziko nadváhy. A tak vzniká snaha zaměstnanců dělat vše proto, aby se nadváze vyhnuli – snaha o pravidelné návštěvy plovárny, běhání, in-line bruslení. Zde však přichází vícero problémů, které trápí zaměstnance kanceláří po celém světě a to především fakt, že svůj volný čas musí obětovat všemožné snaze vyvážit důsledky sedavého zaměstnání. Jaké jsou tedy možnosti pohybu přímo v kanceláři?
Denní pohyb
V první řadě je potřebné vzpomenout tzv. N.E.A.T. – non-exercise aktivity termogenesis - pojem, který zavedl v roce 1995 Dr. James Levine a na který se v posledních letech jaksi pozapomnělo. Velmi zjednodušeně vysvětleno se při tomto pohybu jedná o běžné malé pohyby, které vykonáváme denně a často si je ani neuvědomujeme. Je to například moment, kdy sedíte za počítačem a natáhnete se za šanonem na vedlejší polici nebo se ohnete a zavážete si šňůrky u bot.
Význam pohybů
Jsou to pohyby, které se zdají být nepatrné, ale v konečném důsledku mají významný dopad na to, kolik denně spálíme energie. Nesnažte se tedy za každou cenu zorganizovat si své osobní pracoviště tak, abyste se hýbali co nejméně, ale právě naopak. Také nelitujte, že sedíte možná nejdál od automatu na kávu nebo to máte daleko na toaletu. Právě tyto vzdálenosti, které musíte denně překonávat, mohou přispět k zlepšení Vašeho zdraví z dlouhodobého hlediska více, než si myslíte.
Cvičení v kanceláři?
Pohyb v kanceláři tedy nemusí být jen utopickým snem zaměstnanců – interiérové řešení kanceláře Vám v tom může pomoci. A kdybyste přeci jenom snili o možnosti zavěsit se na hrazdu přímo v kanceláři nebo si zacvičit na nějakém přístroji, vězte, že takovéto cvičení není vhodnou aktivitou v kanceláři ani z hlediska oděvu, který běžně nosíme do práce a ani z hlediska bezpečnosti – administrativní prostory na to jednoduše nejsou určené a náplň Vaší práce tento druh aktivity s největší pravděpodobností také neobsahuje.
Nedostatek pohybu
Samozřejmě kromě vzniku nadváhy trpí při dlouhodobém sezení i pohybově-oporný systém. Problémy přicházejí nenápadně a bezbolestně. V první řadě je to potencionální vznik osteoporózy, která je v podstatě reakcí těla na nedostatek pohybu, tedy nedostatek tlakového a tahového zatížení kostí.
Pohyblivost kloubů
Velmi podobné je to s klouby. Pokud nejsou delší čas využívány, dochází u nich k degenerativním změnám, sníží se produkce synovia, tedy jakéhosi „mazadla“ v našich kloubech, díky kterému jsou klouby pohyblivé. Lidské tělo reaguje velmi jednoduše – když danou součást těla nepoužíváme dostatečně, začne degenerovat a chřadnout. Co s tím ale v rámci prostoru můžeme dělat?
Přesun po kanceláři
V první řadě využijte všechny možnosti, které Vám interiér poskytuje. Pokud tedy máte v kanceláři k dispozici neformální zóny a pracovní náplň Vám umožňuje přesouvat se v rámci kanceláře, využijte to naplno. Vezměte si svůj laptop a přesuňte se například každou hodinu na jiné místo, usaďte se v jakékoli poloze, která Vás aktuálně napadne.
Správná ergonomická poloha sedu, která nám již dlouhé roky byla předkládána, totiž neexistuje a je to spíše zastaralé schéma, které vzniklo na základě pohledu ergonomie na kancelářskou práci přes jakousi stejnou optiku, jakou se dívá například na práci ve fabrice, tedy se snahou co nejvíce odlehčit zatížení lidského organismu. Lidský organismus však potřebuje v přiměřené míře zatížit. Lidský druh se totiž časem svého vývinu přizpůsobil na pohyb a fyzickou zátěž, ale ne na polohu dlouhotrvajícího sedu.
Ing. arch. Zuzana Humajová