Trendy z letošního Orgatecu: variabilita, zeleň a akustika

Lidé tráví v kancelářích stále více času a výrobci nábytku a doplňků zohledňují, aby pracoviště byla čím dál komfortnější.  Orgatec, jeden z největších veletrhů nábytků, který se koná jednou za dva roky, byl potvrzením tohoto trendu. Veletrhem rezonovala i další témata, která i na českém trhu sledujeme a prosazujeme: maximální variabilita pracovního místa, výškově nastavitelné stoly, sedací míče, akustické prvky, telefonní budky, dřevo a zeleň.

Nadčasový kancelářský interiér s komfortními křesly představený na veletrhu Orgatecu v Kolíně nad Rýnem.

Kancelářský nábytek

Vysoká variabilita pracovních míst je v popředí všech současných trendů a na tento fakt pochopitelně reagují i dodavatele kancelářského nábytku. Na Orgatecu tak už nenajdete jediného výrobce, který by neposkytoval výškově nastavitelný stůl nebo kancelářské židle umožňující aktivní sed – neustálý pohyb pánve, vnitřního břišního svalstva a celých zad.

Výrobci jdou ale ve variabilitě ještě dál. Actiu, které v Česku exkluzivně zastupujeme, představilo třeba mobilní, stohovatelný, výškově nastavitelný, skládací stůl Talent nebo ultralehkou židli Karbon, kde Actiu použilo, jak název napovídá, karbonové vlákno.

Multifunkční designová souprava se soft seating nábytkem je vhodně doplněn o úložné prostory a představena na veletrhu Orgatecu v Kolíně nad Rýnem.

Variabilita a multifunkčnost

Především do soft seatingového nábytku integrují výrobci čím dále více funkcí – není určen jen pro sezení o samotě nebo pro schůzky, pracovním místem pro individuální práci, ale často i úložným prostorem a díky pohltivému materiálu i akustickým prvkem, který snižuje dobu dozvuku v interiéru.

Komfortní soft seating křesla v pastelových barvách s jednoduchými stolky představeny na veletrhu Orgatecu v Kolíně nad Rýnem.

Soft seating

Čím dál více výrobců přizpůsobuje soft seating tak, aby nabízel co nejvíce z komfortu typického pro zasedací místnosti – nábytek je uzavřený s vysokým ostěním pro akustické i vizuální odstínění a zajištění soukromí. 

Pojetí kanceláří jako otevřeného prostoru převládá, ať už z důvodu šetření prostoru nebo spolupráce týmům, takže akustická řešení je třeba integrovat všude, kde je to možné.
Tereza Kondělková, architektka ve firmě CAPEXUS
Soft seating křesla v uzavřeném proskleném prostoru představují větší soukromí mezi lidmi.

Soukromí

S uzavřeným soft seatingem obsah rozhovoru zůstává pouze mezi zúčastněnými stranami a zároveň lidé při schůzce nejsou rušeni okolím.

Soft seating fialový box s polouzavřeným prostorem představen na veletrhu Orgatecu v Kolíně nad Rýnem je novým moderním trendem.

Koncentrace

Každý člověk, který projde okolo, narušuje soustředění – pokud procházející lidi nevidíte, lépe se vám soustředí na to, co říkáte i na to, co slyšíte.

Soft seating semišová křesla vhodná do kancelářského prostředí. Barva křesel je světlá s dekorativními polštáři v pestrých barvách. Soft seating interiér představen na veletrhu Orgatecu v Kolíně nad Rýnem.

Pohodlí

V éře konektivity a digitalizace poskytuje nejnovější soft seating i USB připojení pro dobití telefonů a tabletů.
Samostatnou kapitolou byly sedací míče, rovněž široce zastoupený trend letošního Orgatecu, který vypovídá o nutnosti variability pracovního prostředí.

Moderní domácí kancelář ,,home office” s odlehčeným a jednoduchým designem byla představena na veletrhu Orgatec v Kolíně nad Rýnem.

Akustické panely

Stále více dodavatelů se zaměřuje na řešení akustiky v kancelářích. Ať už se jedná o zmiňované funkční prvky nábytku nebo akustické panely na stěnách či stropech, akustické paravány na pracovních stolech či mezi jednotlivými pracovišti a v neposlední řadě telefonní budky

Ještě před dvěma třemi lety bylo na veletrzích k vidění jen několik málo poskytovatelů budek, včetně průkopníků z tuzemska, firmy SilentLab. Nyní už je dodavatelů nepřeberné množství a i proto firmy jako SilentLab neustále inovují – třeba nová MICROOFFICE UNIQ má originální prosklenou střechu, díky níž proudí dovnitř denní světlo a není nutné využívat umělé osvětlení, které unavuje.

Stěna vytvořená z betonových květináčů příjemně rozděluje prostor veletrhu Orgatecu.

Zeleně a udržitelně

Z hlediska materiálů je patrný návrat semiše a plyše a příchod nových materiálů reagujících na zvýšenou potřebu udržitelnosti. V tomto ohledu nás svou pohodlností a praktičností zaujal nábytek vyrobený z recyklovaných plastů. Pokud firmy jako je DeVorm dokáží nábytek vyrábět ve velkém měřítku, má přístup určitě zářnou budoucnost.

Přetrvávajícím trendem je však dřevo, a to i ve formě podnoží stolů či konferenčních židlí. Stejně tak je tomu se zelení, která se podobně jako v předešlých letech do interiérů propisuje v mnoha formách – od klasických květníků, přes neobvyklé zelené nebo mechové stěny po závěsné kokedamy.
Tereza Kondělková, architektka ve firmě CAPEXUS

Zaujal vás tento článek? Sdílejte jej.