Tlumené barvy, zeleň, ticho. Vytvořte kanceláře, kde se vaši zaměstnanci budou cítit dobře.

Získat prostředí, které zvyšuje produktivitu a pohodu pracovníků, je jednoduché a nemusí stát mnoho.

 open-space-office-workplace-plan-office-layouts-CAPEXUS-kanceláře-designové kanceláře-kanceláře CAPEXUS

Dispozice zásadně ovlivňuje pocit soukromí

Jistě sami znáte ten nepříjemný pocit, když vám někdo kouká přes rameno. Podívejte se tedy na celkové rozmístění jednotlivých pracovišť. Vy i vaši kolegové ocení, pokud stoly umístíte tak, že bude mít maximální počet zaměstnanců krytá záda. Vhodné je například okolo stolů rozmístit květiny, čímž zabijete hned tři mouchy jednou ranou.

open-space-office-workplace-glass-office-layouts-zeleň-CAPEXUS-kanceláře-designové kanceláře-kanceláře CAPEXUS

Výměna vzduchu a teplotní pohoda

Pohled do zeleně totiž zároveň uklidňuje a navíc se vám rostliny postarají o pročištění vzduchu. V kterémkoli květinářství jsou k dispozici pokojové rostliny, které se pro tento účel hodí obzvlášť. Dobré známými čisticími rostlinami jsou zelenec, lopatkovec, ledviník a různé druhy opravdu nenáročných pokojových palem.

I pokud v interiéru využijete popsané výhody zeleně, umožněte zaměstnancům zajít si na krátkou procházku. Je prokázáno, že to má pozitivní vliv na soustředěnost a kreativitu. Nápaditost podpoříte i správnou výměnou vzduchu: vhodnější je větrat nárazově, ale častěji, což platí zvláště v době, kdy rtuť teploměru klesá. V horkých letních dnech to naopak nepřehánějte s klimatizací, teplota uvnitř by měla být maximálně o 7 stupňů nižší než teplota venku.

skandinávský-styl-relaxační-zóna-softseating-CAPEXUS-kanceláře-designové kanceláře-kanceláře CAPEXUS


Podpořte výkonnost pomocí barev

Kolik bude v místnosti světla, můžete ovlivnit i pomocí barev. Pro stěny kanceláří se nejčastěji doporučuje neutrální béžová a bílá, jež zároveň prostor opticky zvětší. Nic nezkazíte ani bledě modrou. Výraznější barvy jako je sytě žlutá nebo červená sice podporují chuť k práci a invenci, volte je však spíše pro detaily nebo v kombinaci se studenějšími odstíny.

open-space-office-workplace-glass-office-layouts-zeleň-CAPEXUS-kanceláře-designové kanceláře-kanceláře CAPEXUS

Omezte hlučnost pomocí paravánů a obkladů

Velmi negativní dopad má hluk. Ten zvenčí se vám bez stavebních úprav ovlivnit nepodaří, uvnitř alespoň můžete zamezit tomu, aby například každé spuštění tiskárny nevyvedlo vaše pracovníky z koncentrace. Tiskárna ostatně vydává jeden z nejnepříjemnějších zvuků. Umístit ji do uzavřené místnosti nebo alespoň za zástěnu, která hluk částečně zmírní, lze jedině doporučit.

Hluk můžete omezit také položením koberce. Pamatujte ale na to, že v koberci se bude držet špína, a tak je třeba jej pravidelně vysávat a tepovat. Vhodnější tak mohou být stropní či stěnové akustické obklady. Další možností, jak zvýšit takzvanou akustickou pohodu je akustický nábytek vhodný pro různá neformální jednání. Takové sedačky tlumí dosah probíhajících rozhovorů a navíc poskytují soukromí před okolím.


Zaujal vás tento článek? Sdílejte jej.