Budete mít v práci kde sedět? Pracovní prostředí se rychle mění

Za posledních 30 let se zásadně proměnilo i pracovní prostředí. Zatímco dříve kancelářím dominovaly bohaté archivy, dnes dělají zaměstnavatelé vše pro to, aby kanceláře působily co nejatraktivněji. Ve firmách tak nechybí hřiště, kavárny nebo takzvané živé stěny
V minulosti se kanceláře stavěly odděleně, místo v nich našli jeden až dva zaměstnanci. Nikdo neřešil akustiku, ergometrii a v místnosti bohatě stačila jedna zásuvka a jeden vstup pro telefon. Nejvýraznějším prvkem v kancelářích bývaly bohaté kartotéky a archivy.

Open space kancelář s akustickými prvky ve firmě SPORTISIMO

Open space, milovaný i nenáviděný

Zásadním zlomem pro vývoj pracovního prostředí byly první open space offices neboli otevřené kanceláře.
V meziválečném Československu je poprvé navrhl profesor Vladimír Karfík v Baťových závodech. Open space se posléze stal zároveň převratným i nenáviděným prvkem  v pracovním prostředí.  

Zpočátku totiž byly kanceláře koncipované bez jakýchkoliv příček, pracovníci seděli jeden vedle druhého a v otevřeném prostoru se vzájemně rušili. Open space přetrval dodnes, ale jeho podoba se změnila

Micro-office buňka pro zaměstnance k většímu soukromí

Novinka ve formě micro-office

Architekti proto dnes ve firmách navrhují různé typy hřišť, horolezecké a mechové stěny, kavárny, relaxační zóny. Oblíbeným prvkem je micro-office, což je malá buňka vsazená do kancelářského interiéru, do které se vejdou jeden až dva zaměstnanci. Má vlastní klimatizaci a je dokonale odhlučněná, ideální je tedy k telefonování.

Komfortní zasedací místnost pro meeting mezi zaměstnanci

Čas na meeting

Kromě komfortu pro zaměstnance kladou firmy velký důraz na dostatek prostor k setkávání, například speciální zasedací místnosti pro kreativní týmy. Nezbytné jsou také podmínky pro kvalitní a hlavně bezpečnou digitalizaci. Stavební firmy proto musí do budovy skrýt často desítky kilometrů kabeláže.

Budeme sledovat, jak moc jsou pracovní místa vytěžována. Firma určitě nemusí mít tolik pracovních pozic, kolik má dnes zaměstnanců.
Michaela Kopecká, CAPEXUS
Co-workingová místnost sloužící ke sdílení pracovních míst

Vlastní pracovní místo? Minulost

Právě digitalizace bude podle Kopecké hlavním tématem
i v příštích desetiletích. Dojte také na desk–sharing, tedy sdílení pracovních míst. V době stále oblíbenějších
co-workingových center
a benefitů v podobě flexibilní pracovní doby či home office bude zajímavé sledovat, jak se pracovní prostředí promění za dalších 30 let. 


Autor: Anita Baselová 

Publikováno: 16. 12. 2019

Zaujal vás tento článek? Sdílejte jej.