Od píchaček a popelníčku k moderním kancelářím. Jak se za 30 let v ČR proměnilo pracovní zázemí?
Na 17. listopad připadlo 30. výročí sametové revoluce. Společnost za tu dobu prošla transformací a s proměnou životního stylu a ekonomiky se změnil i způsob, jakým pracujeme. Jak vypadaly kanceláře před rokem 1989 a v jakých prostorách se pracuje dnes?
I přes výše zmíněné vydrželo v minulosti na jednom místě více lidí, a to klidně celý život a bez benefitů, nepočítáte-li mezi ně dovolenou na podnikové chatě v Krkonoších. Něco takového si dnes zaměstnanci velkých firem s řadou výhod a možností, jak na sobě kariérně pracovat, dokáží jen těžko představit.
Průkopnická léta
Kanceláře s otevřeným plánem se rozšířily až na konci 90. let, třebaže první česká halová kancelář vznikla mnohem dříve. Průkopníkem v Československu byl Vladimír Karfík, dle jehož návrhu byly postavena správní budova Baťových závodů ve 30. letech.V roce 1970 byla v Brně dokončena budova Ingstavu dle návrhu slavného architekta Ivana Rullera, který použil Karfíkovy zkušenosti a principy.
Inspirací mu byl i německý typ administrativních budov tzv. „Bürolandschaft“, neboli „kancelářská krajina“. V té době šlo v Československu o nevídaný experiment, který měl na dlouhou dobu zůstat bez pokračovatelů. První moderní komplex v Praze s open space kancelářemi, International Business Center známé jako IBC, byl otevřen teprve v roce 1993. Limitujícím prvkem pro rozmach tohoto typu pracoviště byl především nedostatek moderních budov, proto se často přestavovaly existující činžovní domy.
Rozmanitý prostor
Různé typy prostor, možnosti odpočinku i například v podobě sportovního vyžití a nutnost umístění různých technologií, jsou však náročnější na celkovou podlahovou plochu. „I proto se některé firmy uchylují k sharedeskingu, kdy zaměstnanci nemají stálé pracovní místo a každé ráno si vybírají, odkud budou pracovat. Díky tomu firmy šetří místo i náklady, protože při desk-sharingu je potřeba vybavit řádově méně míst,“ popisuje Jan Andrle, architekt firmy CAPEXUS.
Moderní technika
Podobu kanceláří zásadně změnily i digitální technologie. Před rokem 1989 bylo použití počítačů výjimečné, dominovaly psací stroje nebo rýsovací prkna. Obecně se stoly právě kvůli počítačům, klávesnicím, monitorům
a dalšímu vybavení zvětšily. Současný nábytek je mnohem komfortnější. Standardem jsou ergonomické židle
a často i výškově nastavitelné stoly, nutností jsou řešení pro skrytí kabeláže.
Certifikát zelenosti
Po roce 2000 se začal klást velký důraz na udržitelnost a nízkou energetickou náročnost staveb. I v Česku se objevily první certifikované budovy. Prakticky každý nově postavený kancelářský komplex má certifikát „zelenosti“ – ať už jde o BREEAM či LEED.
Kvalita pracovního prostředí je dnes prioritou
Kvůli situaci na trhu práce se firmy předhánějí v nabízených benefitech a kvalita pracoviště je čím dál důležitější. V naší zemi se rozvíjí také certifikát WELL, který mimo jiné sleduje kvalitu vody a vnitřního ovzduší, podporu zdravého stravování, úroveň osvětlení s důrazem na přirozené denní světlo, umístění oken a další faktory ovlivňující celkovou pohodu zaměstnanců. Velká pozornost se oproti předrevolučnímu období klade i na akustiku prostor.
Publikováno: 11. 11. 2019