Firemní interiér, ve kterém se cítíme dobře

Nyní se krátce pokusíme přiblížit problematiku dobrého, zdravého a kreativního firemního interiéru. Jaký interiér a design splňuje potřeby a požadavky moderního člověka 21. století? Žijeme v uspěchané době, ve které se v pracovním kolotoči máloco odpouští. Berouce do úvahy obrovské nároky na energii a samotnou vytíženost novodobých zaměstnanců větších či menších korporací, se designér či architekt musí nevyhnutelně zamyslet, do jaké roviny by měl návrh samotného interiéru posunout tak, aby nejen doplňoval, ale přímo stimuloval pohodu a produktivitu jeho uživatelů. Je třeba vytvořit takové podmínky, které budou primárně zdravé, ale v neposlední řadě také lidské. Je možné navrhnout skutečně komfortní interiér, ve kterém se bude uživatel cítit dobře a těšit se z něj?

Samotná kvalita pracovního prostředí je primárním faktorem, který ovlivňuje naše zdraví, výkonost, pohodu a spokojenost. Jaký tedy je “healthy” office interiér? Podívejme se na faktory, které zaměstnance firmy, který je v prvé řadě osobností s individuálním charakterem, potřebami a vizemi, nejvíc ovlivňují:

 Prosklený výklenek vedle kterého jsou stěny z živých rostlin pro lepší kvalitu vzduchu

1. Kvalita vzduchu

Dobře navržený koncept větrání dokáže zvýšit produktivitu o 8 až 11 procent. Samotná možnost přirozeného větrání prostoru je velkým plusem kancelářského interiéru, jelikož ani nejkvalitnější klimatizace nenahradí čerstvý vzduch.

Minimalistický design v moderní kancelářské místnosti s modrými pastelovými křesly. Přirozené světlo a světlý interiér dodávají místnosti příjemnou atmosféru.

2. Dispozice 

Dobře navržená dispozice a funkční rozdělení prostor je důležité pro správný chod firmy, koncentraci a pozitivní myšlení jejich zaměstnanců.

Moderní kancelář s dřevěnou podlahou a interiérem ze světle hnědých palet, které vytváří dřevěný ostrůvek. Přirozené denní světlo dodává kanceláří pohodovou atmosféru.

3. Denní světlo a osvětlení 

Slunce je zdrojem tepla, světla, energie, pro člověka je navíc zdrojem spokojenosti i vitamínu D. Dostatek denního světla přímo souvisí se zdravím a duševní pohodou. Důležité jsou také technologie využité při instalaci umělého osvětlení. Kancelářská svítidla by měla být navržena speciálně pro počítačová pracoviště.

Relaxační zóna s moderním osvětlením a s interiérem tvořeným z přírodních materiálů vzbuzuje pocit spojení s přírodou. Stromy jako dekorační prvky vytváří pocit parku uvnitř budovy.

4. Příroda v interiéru

Možnosti jsou téměř neomezené – od využití interiérově přírodních materiálů, interiérové zeleně, tekoucí vody, zelených stěn, zimních zahrad, zelených teras až po vytvoření parku s jezírkem uvnitř budovy. Takto navržená relaxační zóna dokáže navodit pocit, že i na pracovišti je zaměstnanec ve spojení s přírodou.

Uzavřený výklenek v rušné open space kanceláři. Výklenek má komfortní sedačky na sezení a je uzavřený pro větší soukromí při rozhovorech.

5. Akustické řešení

Správná akustika interiéru je velmi důležitá zejména v open plan kancelářích. Hluk je jedním z hlavních příčin diskomfortu uživatelů na pracovišti. Na trhu již existuje množství řešení, které snoubí technologické vlastnosti s designovými trendy – akustické panely, paravány, nábytek přispívající k eliminaci nežádoucího hluku v kancelářských interiérech.

Moderní design se zelenými prvky v interiéru vytváří skvělý kontrast s bílými zdmi. Komfortní prostředí v jednoduchém stylu.

6. Tepelná pohoda

Je významným faktorem, který ovlivňuje spokojenost na pracovišti. Pokud je zaměstnanec schopný regulovat teplotu, přispívá to k lepšímu výkonu. Sami z vlastní zkušenosti poznáme, jaké to je, když se nachladíme v důsledku špatně nastavené klimatizace.

Už delší dobu se hovoří o tom, že ženský metabolismus je pomalejší, a proto vytváří spalováním méně tepla. Vzhledem k tomuto faktu by ženy měly pracovat v prostředí s vyšší teplotou oproti jejich mužským kolegům.

Minimalistický design ve skandinávském stylu s moderním interiérem a vertikální zelenou stěnou z rostlin pro lepší kvalitu vzduchu.

7. Design a vizuální řešení

Design je soubor elementů celkového řešení, který často “tahá za kratší konec” pravě ve firemních prostorech. Přitom je to právě design a vzhled samotného interiéru společnosti, který navozuje loajalitu k firmě a podporuje kreativitu jejich zaměstnanců. Ovlivňuje nejen samotné uživatele, ale vytváří dojem i na klienty a obchodní partnery, kteří tento prostor navštíví.


Autor článku: Nasťa Džavíková, MSc.

Zaujal vás tento článek? Sdílejte jej.