Extrovert, introvert nebo snad ambivert?

Uspořádání kanceláří má na efektivitu práce jednotlivých typů osobnosti zásadní vliv.

Velký open space plný neustále komunikujících lidí. Tak vypadá většina dnešních kanceláří, ve kterých trávíme osm a více hodin denně. Určitému osobnostnímu typu vyhovují, protože neustálý kontakt a komunikace jim je vlastní a nabíjí je energií. Ano, tušíte správně, mluvíme o extrovertech.  Naopak uzavřenějším introvertům činí práce v open space kancelářích skutečný problém a dokonce kvůli tomu podávají nižší výkony  než by mohli.

Moderní pracovní zázemí se softbox žlutými křesly skvěle doplňují ostatní interiér místnosti. Uprostřed na černém kruhovém koberci je dřevěná přepážka oddělující zbytek místnosti.

Kolik je introvertů?

Možná jste přesvědčení, že introvertů je mezi námi zanedbatelná menšina. Omyl! Jak uvádí  Susan Cainová, autorka amerického bestselleru „Ticho. Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit“,  jde možná dokonce o polovinu celé populace. Mezi jinými pak jmenuje osobnosti jako Bill Gates, Steve Wozniak, J.K. Rowlingová, Charles Darwin nebo například Rosa Parksová. 

Ti všichni navzdory - anebo možná právě díky své introvertní povaze - dokázali opravdu velké věci. A to je důvod, proč bychom na introverty a jejich požadavky měli brát ohled i ve chvíli, kdy plánujeme, jak uspořádat pracoviště.

Kolegové na meeting schůzce za účelem týmové práce na projektu přednášející své návrhy. Jednoduchý design místnosti zpestřují výraznější barvy nábytku.

Rysy lidské povahy

Ještě než se budeme věnovat tomu, jaká podoba kanceláří bude vyhovovat oběma osobnostním typům, je třeba zmínit, že mezi sebou najdeme skutečně málo stoprocentních introvertů i extrovertů. Mnoho z nás se nachází kdesi na pomezí mezi oběma druhy osobnosti. Občas si týmovou práci užíváme, ale jsou chvíle, kdy se „hlučícímu davu“ potřebujeme trochu vzdálit a „nabít si baterky“ mimo něj. 

Meeting schůzka kolegů za účelem týmové práce na projektu. Zaměstnanci se nacházejí v open space moderní kancelářské místnosti s květináči, které dělí pracoviště navzájem od sebe.

Ambivert

Psychologové někdy hovoří o osobnostním mezitypu, pro který se ustálilo označení ambivert. Tito lidé mají nezřídka k jednomu z pólu osobností blíže, nicméně dokáží se obvykle poměrně dobře přizpůsobit, pokud je to třeba. Také z jejich potřeb je nutné při plánování vnitřního spořádání kancelářských prostorů počítat.

Pohled z vrchu na minimalistický jednoduchý moderní interiér kancelářské místnosti. Interiér je laděný do dřevěných odstínů světle hnědé barvy.

Nový typ kanceláří

Je jasné, že není možné vrátit se do časově čím dál vzdálenější éry uzavřených kanceláří. Dnes jsou ale nezbytnou a samozřejmou součástí práce meetingy, brainstorming a další druhy týmových aktivit, které nám brání pracovat ve zcela uzavřených a oddělených místnostech. Přirozeně i po introvertech dnes jejich šéfové požadují, aby své nápady a informace sdíleli. Tomu se většina z nich dokáže přizpůsobit, ale individuální a soustředěné práci se věnují přeci jen o něco raději, a to nejlépe mimo centrum veškerého dění

Open space kancelář s veselým designem v zelených barvách doplňují akustické závěsné panely. V kanceláři se nachází micro office při potřebě soukromí.

Kombinace prostředí

Vědomí psychologické odlišnosti zaměstnanců vede stále více firem k tomu, že dávají přednost takzvaným flexibilním kancelářím. Ty nabízejí kombinaci samostatných pracovních míst, tichých zón, prostor, kde se lidé mohou neformálně a přirozeně potkávat, počítačových center nebo dokonce kaváren a knihoven. Důležité jsou i doplňky jakými jsou například uzavřené a odhlučněné „telefonní budky“, díky kterým se lidé nebudou při telefonování rušit

Jistým průkopníkem v tomto směru byla společnost Microsoft, která své prostory vybavila četnými posuvnými dveřmi a pohyblivými stěnami, aby se zaměstnanci mohli rozhodnout, kdy budou pracovat s ostatními a kdy se na svou práci budou soustředit o samotě. 

 Příjemně naladění kolegové na ranní schůzce brainstormingu. Zaměstnanci se nacházejí v moderně zařízené místnosti se židlemi WING od Actiu a dalším jednoduchým interiérem.

Lidská povaha

Většímu rozšíření flexibilních kanceláří dnes nahrávají moderní technologie, které umožňují komunikovat i jinak než tváří v tvář. Introvert, který po poradě nejspíš zamíří do oddělených tichých prostor, může bez problému s ostatními komunikovat třeba skrze chat. Naopak extrovert se k práci nechá stimulovat interakcí s ostatními, proto asi zůstane v centru dění. A ambivert? Ten bude střídat pracovní prostory podle momentálního charakteru práce i právě dominujícího nastavení.

Zdroj části použitých fotek:
Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net
Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net

Zaujal vás tento článek? Sdílejte jej.