Decentralizovaná kancelář budoucnosti neboli koncept Hub & Spoke
Pandemie koronaviru během pár měsíců přesunula značnou část zaměstnanců na home office, mohlo by nás tedy napadnout, že kanceláře již nebudou potřeba. Evoluce kancelářských prostorů však probíhá neustále a ke změnám by došlo i bez katalyzátoru v podobě viru. A právě jedním z nových modelů, který získává čím dál tím větší popularitu, je tzv. Hub & Spoke.
Hub & Spoke
Tento výraz se původně objevil v logistice, kde označuje systém jednoho hlavního skladiště s menšími regionálními překladišti. V oblasti kanceláří se jedná o decentralizaci pracovního prostoru. Existuje jedno hlavní firemní centrum (headquarters), kde mají zaměstnanci k dispozici místa pro práci, ale mohou se rozhodnout také pracovat v jednom z menších lokálních center (často zcela mimo rušné „město“), mimo vlastní prostory se může jednat i o coworkingová centra. Každý zaměstnanec tak má možnost si kdykoliv vybrat, jaká součást firemního systému kanceláří mu v daný moment nejlépe vyhovuje pro práci.
Hlavní výhody Hub & Spoke
Proč se vlastně firmy dnes obrací k tomuto decentralizovanému modelu? Důvodů je až překvapivě mnoho:
Flexibilita
Flexibilita je důležitá z hlediska zaměstnanců
i zaměstnavatelů. Zatímco jednotliví pracovníci nemusí řešit dlouhé dojíždění a mohou si vybrat kancelář přesně podle svých potřeb, zaměstnavatelům Hub & Spoke poskytne větší pružnost z hlediska nájmu. V dnešní době je nutné být schopný reagovat na náhlé změny
a systém Hub & Spoke to firmám umožní lépe než soustředění v jednom hlavním bodě.
Rozsáhlejší možnosti náboru
Talentovaní zaměstnanci mimo velká městská centra představují potenciál hlavně v profesích, které trpí nedostatkem kvalifikované síly. Firma s Hub & Spoke kancelářemi dosáhne na tyto nevyužité lidské zdroje. Skvělým příkladem jsou IT specialisté z technologické společnosti BOOTIQ, která podle typu projektu umožňuje vývojářům pracovat z domova, v interním týmu klienta či z kanceláří v Praze, Plzni, Ostravě, Olomouci či Jihlavě. Další pobočky jsou pak na Slovensku.
Hub & Spoke reaguje na potřeby zaměstnanců
Office vs. home office
Představa, že každý zaměstnanec touží pracovat
z domova, je mylná. Vychází to například z nedávného šetřeni architektonické firmy Gensler. Z 2600 dotázaných kancelářských pracovníků pouze 12 % preferovalo trvalý home office. 70 % respondentů hlásilo, že by rádi pracovali v kanceláři alespoň po
3 dny v týdnu.
Hub & Spoke poskytuje zaměstnancům volnost i zázemí firemních prostor. Jedná se tedy o kompromis, který odpovídá reálným potřebám velkého množství lidí, kteří nechtějí neustále pracovat ve stejném prostředí
Jak decentralizace kanceláře může vypadat?
Možnost volby
Regionální pobočky nejsou ničím novým. V případě
Hub & Spoke však mají do každé pobočky otevřený přístup všichni zaměstnanci a nepředpokládá se, že by zůstávali na jednom místě. Kromě sídla firmy
a jednotlivých poboček pak do modelu můžeme zahrnout ještě možnost si vybrat home office nebo využít coworkingová centra, se kterými firma naváže v regionu spolupráci.
v coworkingovém centru (kde lze také snadno navázat kreativní spolupráci s dalšími firmami) a s důležitým klientem se setká v reprezentativním hlavním sídle.
Překážky pro Hub & Spoke model kanceláře
Dobrý plán je první věcí k úspěchu
Někteří odpůrci Hub & Spoke přístupu se obávají nedostatku reálného pracovního prostoru pro jednotlivé zaměstnance. Roztříštěnost Hub & Spoke modelu také vyžaduje větší snahu na udržení jednotné firemní kultury. Přece jenom na jednom místě se společné hodnoty budují o něco lépe.
Logistické či kulturní překážky však lze překonat dobrým plánováním a manažerskou snahou o zapojení každé pobočky do dění ve společnosti. Virus nevirus, kanceláře se mění a systém Hub & Spoke vypadá jako velmi lákavá cesta pro firmy, které si potrpí na flexibilní přístup k práci.
Pokud mezi takové společnosti patříte a chcete kanceláře změnit, neváhejte nás kontaktovat. Vylepšili jsme pracovní prostředí pro více než 400 společností a rádi se postaráme o váš projekt od začátku do konce.
Autor fotografií: Petr Andrlík, Unsplash
Publikováno: 15. 2. 2021