Estav.cz: Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Dávno pryč jsou doby, kdy běžná kancelář byla malá místnost s jedním stolem, nebo naopak obří openspace s mnoha stoly namačkanými jeden na druhý. Už po roce 2000 se začínají objevovat tendence na zlepšování pracovního prostředí například vytvářením relaxačních zón nebo uzavřených míst pro telefonování. A kam prostředí kanceláří směřuje?

Nové potřeby, nové prostory

Můžete se setkat s novými pojmy jako je "focus room", "team work studio", "fresh time", "safe haven", "think tank" a dalšími funkčními jednotkami. Některé výzkumy uvádějí, že až 42 % zaměstnanců si váží příjemného pracovního prostředí a je pro ně důležité při rozhodování se o pracovní nabídce. Jiné zkušenosti potvrzují, že investice zaměstnavatele do jakéhokoliv vylepšení prostředí, například vytvoření nové zóny nebo nákup nového nábytku, má mnohem dlouhodobější efekt na spokojenost zaměstnanců než jednorázové zvýšení platu. To sice učiní zaměstnance šťastným, ale zhruba po třech měsících to začne vnímat jako samozřejmost a začne být opět méně spokojeným.

relaxační-zóna-stolní-fotbálek-sedací-vaky-CAPEXUS-kanceláře-designové-kanceláře-CAPEXUS
open-space-meeting-prostor-moderní-interiér-CAPEXUS-kanceláře-designové-kanceláře-CAPEXUS

Dnešní trendy jdou dále, než je "pouze" vytváření víceúčelových pracovních ploch, relaxačních zón a nákupu kvalitního ergonomického nábytku – to vše je samozřejmě základem dobrého návrhu kanceláře a následně spokojených zaměstnanců. Objevují se snahy o co největší propojení s přírodou, například používáním přírodních materiálů nebo co největšího množství zeleně v interiéru (rostliny zachycující prach, zvyšující vzdušnou vlhkost a mají dobrý psychologický účinek a napomáhají snižovat nemocnost). Také výrobci nábytkudávají důraz na ekologii a udržitelnost, kterou deklarují různými certifikáty. V nových administrativních budovách se často používají různé inteligentní technologie na hlídání a řízení větrání, topení, osvětlení atp. Majitelé administrativních budov lákají nové nájemce certifikáty LEED či BREEAM, které hodnotí budovy z hlediska jejich komplexní udržitelnosti, energetické náročnosti a do jaké míry je budova zárukou zdraví a pohody...


Autor:  Ing. arch. Martina Dokoupilová

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho.