Tipy na kreativní online teambuilding, který posílí váš tým
Nucený home office komplikuje budování vztahů mezi zaměstnanci, rozvoj firemní kultury i pořádání týmových akcí. Znamená to, že by firmy měly na nějakou dobu teambuilding úplně vysadit? Ale vůbec ne. Jedná se totiž o důležitý nástroj dobrých manažerů, který zajistí pospolitost a produktivitu celé skupiny pracovníků. Místo klasického teambuildingu na jednom místě je však třeba hledat nové činnosti, do kterých se mohou lidé zapojit na dálku.
Proč je teambuilding důležitý?
Teambuilding představuje efektivní způsob, jak zlepšit obecné fungování skupiny zaměstnanců, ať už v rámci jednoho týmu, nebo třeba celé firmy. Od tréninku pracovních činností jej odlišuje mnohem menší míra formálnosti a větší zapojení každého ze členů týmu.
Ne každý teambuilding ale bude mít stejný úspěch, jak ukazují studie tohoto tématu. Pro opravdu přínosný teambuilding
je nutné nejdříve:
- Předem identifikovat skutečné potřeby týmu a zapracovat je do plánované činnosti. Pro některé cíle (zlepšení v konkrétních úkolech) raději zvolte klasický pracovní trénink, zatímco obecnější požadavky (zlepšení komunikace a interpersonálních vztahů v rámci týmu) vyřeší spíše teambuilding.
- Vybrat činnost, která má šanci zlepšit požadované aspekty týmu a zároveň poskytnout zábavu. Při teambuildingu je nutné myslet na to, že pracovníci k němu přistupují jako k oddechové aktivitě a nemělo by se jednat o nic příliš náročného.
- Vysvětlit důvody pro danou činnost týmu a zaměřit se na očekávané výsledky. Nezapomínejte ale přitom na předchozí bod a nedělejte z teambuildingu nečekaný test schopností. Výsledky by se měly dostavit přirozeně, zejména při opakovaném teambuildingu.
Principy, které oživí každý online teambuilding
Co by měla správná teambuildingová činnost splňovat? Největším zabijákem nálady a tím pádem i šance zlepšit fungování týmu je nuda. Nikdo si z teambuildingu neodnese důležité poznatky o sobě a ostatních, pokud celou dobu bude přemýšlet o tom, kdy celá akce skončí.
Držte se proto několika důležitých principů, které zajistí, že se teambuilding nemine účinkem:
- Zapojte více smyslů. Při virtuálním teambuildingu využijí jednotliví zaměstnanci minimálně svůj sluch a zrak. Pokud se vám ale podaří do činnosti zapojit například chuť nebo hmat (např. společné vaření online), získáte si tím zaručeně pozornost každého člena týmu.
- Nebojte se gamifikace. Lidé jsou přirozeně soutěživí a rádi vítězí nad ostatními. Jednoduchý bodový systém nebo příslib ceny pro nejlepšího účastníka výrazně zvýší motivaci všech pracovníků na teambuildingu.
- Nenechte vládnout chaos. Jak teambuilding naživo, tak (především) virtuální teambuilding, nemohou existovat bez dobrého moderátora. Určete člena týmu, který bude mít celou akci na starost a postará se o to, že se z teambuildingu nestane jeden velký rachot a šum.
- Dejte každému šanci se aktivně zúčastnit. Hlavním cílem teambuildingu je zlepšení fungování celého týmu, ne pouze těch nejhlučnějších nebo nejextrovertnějších jedinců. Vyberte činnost tak, aby opravdu každý dostal možnost se nějak projevit.
Příklady hravých aktivit
Možností virtuálního teambuildingu existuje opravdu hodně.
Těchto 10 tipů bude fungovat pro skoro každé pracoviště, kde hledají způsob, jak neformálně stmelit velký i malý tým kolegů.
Diskuze o nových kancelářích
Online teambuilding je také skvělou příležitostí zjistit, jaký vztah mají zaměstnanci aktuálně ke kancelářím a co od nich po návratu očekávají. Dlouhodobý home office nepřekvapivě ukazuje hlavní výhody setkávání s kolegy
a prostředí přizpůsobeného pro soustředěnou práci. Neváhejte nastartovat diskuzi. Nasbírané poznatky vám pomůžeme proměnit v nové kanceláře.