Kanceláře, které myslí na hygienu a bezpečí
Globální pandemie nového typu koronaviru má dalekosáhlé důsledky na náš běžný i pracovní život. Bez ohledu na aktuální stav
šíření a nařízení vlády je proto vhodné v kancelářích dlouhodobě nastolit nové podmínky, kde primárně hraje snaha ochránit všechny zaměstnance i návštěvníky před možnou nákazou. Kromě změny některých návyků zaměstnanců je třeba zaměřit pozornost především na design a vybavení kancelářských prostor. Tady je několik hlavních oblastí, kterých by se budoucí ochrana před viry v kancelářích měla týkat.
Hygiena až na prvním místě
Omezení kontaktu
Koronavirus a velká řada dalších nemocí včetně chřipky se přenáší vzduchem pomocí vydechovaných kapének, které pak dále dokáží hodiny i dny přežívat na různých typech povrchu, pokud nejsou důkladně dezinfikovány. Hlavní obranu proti šíření tedy představuje co nejvyšší omezení přímého i nepřímého kontaktu s lidmi.
Bez dotyku
První linii obrany představuje pravidelné čištění, druhou pak nastavení celého systému tak, aby se omezil nepřímý kontakt. Dezinfekční přípravky na ruce by měly být volně k dispozici nejenom na toaletách, ale na mnoha místech po celé kanceláři. Nejlépe v automatických dávkovačích, u nichž aplikace nevyžaduje zbytečné sahání na pumpu či uzávěr.
I open space může mezi lidmi udržet odstupy
Rozvržení prostoru
Firmy začínají místo běžného open space konceptu preferovat více modulární a oddělený prostor, který lze měnit podle momentálních potřeby týmů či jednotlivých zaměstnanců. Soukromí i ochranu před kapénkami potenciálně nemocných kolegů dokáží proto zajistit šikovně umístěné příčky či paravány.
a komunikace zůstává na stejné úrovní jako předtím, nicméně zaměstnanci jsou lépe chráněni. Chytré rozmístění pracovních míst a zařazení dělících prvků dokáže podobným způsobem zajistit maximálně bezpečné pracovní podmínky i v open space prostorech.
Vyberte ty správné materiály
Ochrana díky kovům
V prevenci šíření hrají klíčovou roli také použité materiály. Ukazuje se například, že měď má výrazné antivirální účinky a nový typ koronaviru na ni přežije jen velmi omezenou dobu. Podobně funguje také mosaz. Je proto dobré využívat tyto kovy pro výrobu klik od dveří a dalších prvků, kde dochází k nepřímému kontaktu mnoha lidí.
Snadný úklid
Všechny materiály v interiéru kanceláře by měly umožňovat snadné čištění a být odolné vůči běžným dezinfekčním prostředkům. Napadlo vás někdy například, proč se v nemocnicích tak často setkáváme
s relativně nevzhledným linoleem místo elegantních koberců? Koberce, ve kterých se rychle hromadí bakterie, viry a jiné nečistoty, nepatří k hygienicky nejlepším řešením pro podlahu. Jinými slovy je třeba nacházet řešení, která podtrhnou vzhled kanceláře a zároveň přinesou hygienické výhody.
Chytrá úložiště minimalizují kontakt
Úložné prostory
Přítomnost kurýra v kancelářích doposud většinou nikoho nepřekvapila a nikomu nevadila. Nyní bychom však měli více přemýšlet o tom, jaký kontakt s ostatními lidmi
je absolutně nutný. Místo přímého předávání balíčků lze
v kanceláři snadno zařídit systém chytrých úložných prostor, kde si zásilku zaměstnanec vyzvedne kdykoliv potřebuje a stačí k tomu jenom jednoduchá aplikace. Doporučujeme především multifunkční chytré systémy boxů Blocks.
Více klidu na dálkové hovory
Soukromí díky členěnému prostoru
Práce z domova se stala běžnější součástí kancelářské práce. Některé světové společnosti zavedly práci na dálku, další například střídání jednotlivých týmů v kanceláři. Zatímco tým A pracuje v kanceláři, ostatní komunikují přes telefon či pomocí videokonferencí. Postupně se tak prostřídá celé oddělení.
Micro office
Tiché mikrokanceláře či odhlučněné telefonní budky vhodné pro telefonování a video rozhovory umožní celému týmu fungovat naplno, i když někteří členové musí pracovat z domu. Pro skutečně efektivní komunikaci je ale potřeba zajistit soukromí a dobré akustické podmínky.
Připravte své kanceláře na budoucnost
Pandemie přinesla mnoho výzev a úprava kanceláří s cílem minimalizovat riziko nákazy je jednou z nich. Úpravou kanceláří a chytrou realizací se připravíte na budoucnost a zároveň budete součástí tak potřebné prevence dalšího šíření.
Autoři fotografií: Milan Mošna, Rastislav Blaško, Unsplash, Martina Prášková, Ondřej Bouška (Adam Costey photography), Blocks, Bluehouse Capital
Publikováno: 5. 8. 2020