Top 10 trendů, které hýbou světem kancelářských prostor

Součástí naší práce, jakožto odborníků na fit-out, není pouze navrhování a realizace interiérů kancelářských prostor, ale stěžejní je pro nás také sledování posledních trendů, které pracovní prostředí ovlivňují. Nejen my, ale také naši klienti, se stále častěji o tyto trendy zajímají a požadují, aby se odrážely v jejich kancelářích. Co tedy v současnosti nejvíce hýbe světem moderních kancelářských prostor?

Open space kancelář ve světlých barvách s přirozeným světlem vnáší do místnosti pozitivní energii. Kanceláře zpestřuje dekorace ve formě závěsných květináčů s živými rostlinami visící vzhůru nohama.

1. Nedostatek talentovaných lidí

Společnosti nejen v České republice se stále častěji potýkají s nedostatkem mladých talentů. Populace stárne a s tím přichází také boj o ty, kteří dokáží přinést vítr do plachet a posunout společnost o krok dále. Nedostatek pracovníků tak bude vyvíjet stále větší tlak na zaměstnavatele poskytovat kromě dobrého finančního ohodnocení také další výhody, mimo jiné právě příjemné a funkční pracovní prostředí. 

Zasedací místnost s velkými okny více prosvětluje prostor za pomoci přirozeného světla. V místnosti se nachází bílý konferenční stůl s mořskou modrou barvou židlí v mořské modři.

2. Na motivaci záleží

Průzkumy dokazují, že pouze 13 % zaměstnanců je ke své práci skutečně motivováno. Přitom právě to může být klíčovým faktorem, který rozhoduje o konečném zisku firmy. Skutečně zapojení a oddaní pracovníci mají mnohem vyšší efektivnost a produktivitu, a vykazují tak nesrovnatelně lepší výsledky než ti, kteří ke své práci žádný vztah nemají. Navíc, když Vaši zaměstnanci nebudou mít k dané pozici či společnosti kladný vztah, jen těžko si je dokážete udržet v případě, že je právě po nich velká poptávka na trhu.

Příjemná a moderně vybavená zasedací místnost s prosklenými příčkami krásně ladí s interiérem v modrých barvách.

3. Práce na dálku a mobilita

Je prokázáno, že v každém okamžiku až 1/3 lidí pracuje z jiného místa, než je jejich pracovním – z domu, hotelu, letiště či vlaku. To by se mělo odrazit také v uspořádání kanceláře. Lidé, kteří často pracují z jiných míst, nemusí mít pevně přiřazené pracoviště. Naopak by se v kanceláři měl vyskytovat větší počet míst pro ty, kteří tam chodí jednou za čas nebo přichází pravidelně z jiné pobočky či oddělení.

Uzavřený výklenek pro větší soukromí při rozhovorech mezi zaměstnanci v rušném open space prostoru. Design výklenku je v béžových barvách s komfortními sedačkami.

4. Flexibilní práce podporuje produktivitu

Ti, kteří si mohou flexibilně organizovat svoji práci, vybrat si, kdy, kde a jak budou pracovat, jsou prokazatelně motivovanější a spokojenější ve své práci. Dejte svým zaměstnancům přiměřenou volnost a oni se vám odmění lepším výkonem. 

Moderní kancelářské prostředí s komfortními křesly v pastelových barvách. Minimalistický design a přirozené světlo dodávají místnosti příjemnou atmosféru.

5. Přizpůsobivé pracoviště

Povaha dnešní práce je tak složitá a nepředvídatelná, že jediné univerzální pracoviště již není postačující. Proto se architekti i designeři kancelářského nábytku snaží najít co nejvíce „flexibilní pracoviště“ nebo účelnou plochu, které budou vyhovovat všem a budou moci být využity k co nejvíce účelům.

Nadčasový design open space kanceláře v bílých barvách doplněn o světle dřevěné prvky.

6. Na osvětlení záleží

Lepší osvětlení pracoviště jak přírodním, denním světlem, tak umělým, zvyšuje prokazatelně produktivitu až o 20 procent. Problém však může vzniknout i při přesvětlení prostor. Denní světlo stejně jako aktivní či pasivní kontakt s přírodou, smyslové změny a variabilita, to vše má pozitivní vliv na pohodu zaměstnanců.

Světle barevná relaxační zóna pro zaměstnance s kuchyňkou, barovým pultem a barovými židlemi. Vedle kuchyňky se nachází dřevěné pódium, na kterém jsou fatboye sloužící k odpočinku. Za pódiem se nachází popisovatelná stěna.

7. Faktory snižující produktivitu zaměstnanců

Dopad negativních faktorů pracoviště na produktivitu zaměstnanců je více než zřejmý. Zajímavé však je, že stejné faktory, které umožňují produktivitu zvýšit, ji v některých případech naopak snižují. Například některé hluky v pozadí, mohou zvýšit produktivitu u rutinních nebo administrativních prací. Stejný hluk však může být velmi rušivý, pokud pracovníci provádějí výzkum nebo plní kreativnější úkoly. Mezi nejčastější viníky nízké produktivity dále patří problémy s teplotní pohodou a kvalitou ovzduší, nedostatek přírodního světla, nadměrný hluk nebo přelidněný kancelářský prostor.

Odpočinková zóna pro zaměstnance s komfortním interiérem ve formě šedo popelavých křesel pro větší pohodlí. Moderní design místnosti skvěle doplňují lampy a květiny.

8. Lidé jsou nejdůležitějším měřítkem

Zvýšení výkonu zaměstnanců o 2-5 procent může pokrýt celkové náklady, které investujete do zajištění jejich pohodlného pracoviště. Finanční ztráty způsobené špatnou produktivitou, zdravotními problémy zaměstnanců nebo jejich osobními problémy, činí až 4 procenta provozních nákladů firem. Ačkoli tedy nový design či rekonstrukce budov přichází se značnými náklady, tyto blednou ve srovnání s náklady na zaměstnance, kteří nejsou dostatečně produktivní a motivovaní. Nebojte se proto, že se Vám vaše investice v budoucnu nevrátí. Oslovíte-li navíc dobrou fit-outovou firmu, pomůže Vám ušetřit značné náklady na rekonstrukci a vy tak získáte nové kancelářské prostory splňující ty nejnáročnější požadavky v souladu s posledními trendy, které budou zároveň za rozumnou cenu. Více se dočtete v sekci Naše služby.

Open space kancelářský design s květináči oddělující jednotlivá pracoviště. Moderní interiér vhodně doplňují akustické panely na stropě.

9. Akustika prostor je klíčová

Dobrá akustika kanceláří přispívá k výkonnosti a pohodě na pracovišti. Někteří hluk v kanceláři snáší hůře, někteří lépe. V každém případě schopnost pracovat tak, aniž byste rušili ostatní, je důležitá pro týmovou práci i rozvoj vztahů na pracovišti. Uspořádání kanceláře, podlahové krytiny, stěny, stropy - to vše může pomoci lepší akustice. 

Open space kancelář s nadčasovým designem a s minimalistickým interiérem navodí příjemnou atmosféru pro zaměstnance. Dekorace ve formě květin a tapet na stěně dodává místnosti neobvyklý vzhled.

10. Na lidech záleží

Pokud existuje jedna věc, která pojí všechny tyto trendy, pak je to fakt, že na lidech záleží. Design pracoviště, pohoda a komfort, to vše hraje klíčovou roli pro výkon a zapojení zaměstnanců. A pokud nevíte jak začít, pak věřte, že nejlepším způsobem je zapojit vaše zaměstnance přímo do samotné tvorby lepšího pracovního prostředí!

Zaujal vás tento článok? Zdieľajte ho.