Domů / Novinky / 2018 / Nájemci stále častěji volí službu Design & Build. Šetří tím peníze i čas

Nájemci stále častěji volí službu Design & Build. Šetří tím peníze i čas

29.05.2018 - Vše o interiéru
Návrh, realizace a dodávka komerčního interiéru na klíč od jednoho smluvního partnera. Tak by se dala stručně charakterizovat služba Design & Build, v zahraničí oblíbená forma spolupráce mezi nájemci kanceláří a dodavateli, v Česku trend s jednoznačným cílem: uspořit náklady nájemcům, zefektivnit realizaci celého interiéru, vždy dodržet harmonogram stavby a dosáhnout transparentní komunikaci mezi klientem a dodavatelem.
Službu Design & Build lze připodobnit dobře sehranému sportovnímu týmu. Architektonický návrh, projektová dokumentace, povolení na úřadech, stavební práce a dodání nábytku realizuje vlastní tým jednoho dodavatele a přebírá kompletní záruky za jednotlivé fáze díla,” přibližuje výhody Daniel Matula, z firmy CAPEXUS, fit-outového specialisty, který trend razí už od počátku působení na českém a trhu, který se datuje 6 let nazpět.

Jak Design & Build funguje v praxi? Spolupráce s klientem na interiéru nezačíná studií půdorysného řešení. Předchází jí pochopení filozofie, celkový styl práce i budoucí vize nájemce, především ze strany interiérových designerů. Design & Build propojuje firemní kulturu s konkrétním prostorem a technickými možnostmi.

4-(1).jpg

 „Nejlepší je obrátit se na poskytovatele Design & Build už ve fázi hledání vhodných prostor budoucího sídla nebo showroomu, abyste si ověřili, že vaše představy budou v souladu s daným prostorem,” radí firmám, které o nových prostorech uvažují, Jakub Seči, architekt společnosti CAPEXUS.

Po prvním návrhu spaceplanu přichází na řadu tzv. cost plan, tedy stanovení předběžných nákladů na realizaci a vybavení interiérů. Často se připravuje ve více cenových variantách, aby si klient mohl vybrat řešení s ohledem na svůj rozpočet. Poté následuje koordinační schůzka nájemce s architektem, projektantem i projektovým manažerem, aby projekt již dostal konkrétní podobu a časový harmonogram.

DSC_7724.jpg


Jeden projekt, jedna zodpovědnost

Vlastní tým odborníků již v prvotní přípravné fázi šetří peníze investorovi, protože není nucen platit externí spolupracovníky a jejich marži. Koordinace je také mnohem jednodušší. Kolegové z týmu se navzájem znají, pracují podle stanovené metodiky a posouvají projekt rychleji k cíli.

Nejdůležitější je, že poskytovatel služby Design & Build předkládá klientovi jedno konečné řešení za více profesí najednou. Eliminují se tím neshody a přenášení zodpovědnosti mezi architekty, projektanty a realizační firmou, jak to někdy bývá v případě dílčích plnění díla od jednotlivých dodavatelů.

DSC_8219-kopie-(1).jpg

Jak projekt probíhá? Spolu s klientem interiéroví designeři připravují celkový návrh kanceláří, často včetně vybavení nábytkem. Poskytovatel služby Design & Build po odsouhlasení designu připraví položkový rozpočet stavby, který klient může použít pro ověření ceny díla.

Stavební realizaci opět koordinuje garant služby Design & Build a schází se s klientem v rámci pravidelných koordinačních schůzek, nebo kontrolních dnů přímo na stavbě interiéru.

Design & Build šetří náklady

Služba Design & Build má ještě jednu neméně významnou nadstavbu vedle projektové fáze a realizace. Jsou to provozní náklady a uživatelský komfort budoucího interiéru. Architekti i projektanti, specializující se na komerční interiéry, totiž řeší prostor, použité materiály a technologie s maximálním ohledem na komfort zaměstnanců, údržbu i provozní náklady. Součástí dodávky jsou tak úsporné technologie osvětlení, chytře řízené chlazení či stínění. Interiér je navržen funkčně a variabilně, aby nebyl nájemce nucen platit zbytečné metry čtvereční kanceláří, které nepotřebuje.

Slovo design v názvu popisované služby tak nepředstavuje jen architektonický návrh, ale i celkovou vizi a pojetí interiéru, jež se dají efektivně realizovat právě jen v koordinované stavební činnosti poskytovatele této komplexní služby.

6-(1).jpg

Předáním hotových interiérů v rámci Design & Build pro nás služba nekončí. Navržená řešení se ověřují skutečným prostorem, navíc interiér i potřeby klienty se vyvíjí v souvislosti s rozvojem jeho týmů. S klientem tak po dobu dalších měsíců a let zůstáváme v kontaktu, a zároveň získáváme cennou zpětnou vazbu i pro další interiéry,” uzavírá Daniel Matula za CAPEXUS.

Autor: Jiří Baloun
Autoři fotografií: Damián Skořepa, Petr Andrlík
Vizualizace: Marek Šnyrch