Domů / Novinky / 2018 / Coworking vytváří nové vztahy. K ostatním i k vaší práci

Coworking vytváří nové vztahy. K ostatním i k vaší práci

03.05.2018 - Vše o interiéru
Fenomén, který k nám jako mnoho jiných přišel ze Spojených států, se pomalinku rozšiřuje už několik let. Mezi lety 2017 a 2018 však jen v Praze meziročně naroste plocha sdílených kanceláří o celých 66 %. A neradují se už jen freelanceři, pro které jsou prostory coworkingu ideálním prostředím. Sdílená pracovní místa pronikají i do tradičnějších kancelářských budov.
Od roku 2009, kdy byl v ČR otevřen historicky první coworking se toho změnilo opravdu hodně – především sdílené plochy začínají využívat i dosud tradičnější hráči. Tak třeba v lednu otevřené centrum firmy Regus v pražských Holešovicích to potvrzuje hned ze dvou důvodů. Jednak se k tomuto kroku Regus odhodlal poté, co dříve provozoval pouze klasické kanceláře, ve kterých sídlí jedna firma, a zároveň jeho nové sdílené prostory nebudou používat pouze lidé na volné noze. Pracovny a jednací místnosti budou využívat i velké korporace.
 
Coworkingové prostory se také směle šíří do regionů. Celkem najdete v Česku 77 coworkingových center, z toho pětina se nachází v okresních městech jako jsou třeba Svitavy.

photo-1497366858526-0766cadbe8fa-(1).jpg
 
Širší služby i nové technologie
 
Jak dnes typický coworking vypadá? Superrychlý internet bez agregace, zasedačky vybavené kvalitním projektorem a obří plazmou, designové relaxační zóny třeba s playstationem a voňavá káva v erárním kávovaru už bývají standardem. Větší coworkingy mají své vlastní bistro, různé akce a vzdělávací přednášky. Komunitní život i služby se navíc přesouvají do mobilních aplikací tak, aby pro konečné uživatele bylo vše maximálně pohodlné.

20-(1).jpg
 
Za relativně nízkou cenu (v případě Prahy 2 900 Kč, v Brně 2 900 Kč a v ostatních městech mezi 2 500 – 1 900Kč) má freelancer, který se rozhodne pracovat na svých projektech v coworkingu, místo v hi-tech kanceláři a reprezentativní prostor pro schůzky bez nutnosti vynakládat na veškeré potřebné vybavení vlastní prostředky.
 
Pulsuje, i když tepe pomalu
 
„Pracuj podle sebe: Osvoboď se od pravidel a dej prostor svým tvůrčím myšlenkám.“ To je vize, kterou na svém webu hlásá nově otevřený coworking PORT v pražském Karlíně. Podle jeho zakladatelek je práce v prostorách tohoto typu přínosná nejen tím, že máte klid a příjemné místo na práci, zároveň je tu velká výhoda v tom, že kolem vás pracuje spousta dalších zajímavých lidí, se kterými můžete své tvůrčí myšlenky sdílet. Ostatní v coworkingu vám mohou přinejmenším dobře poradit, v lepším případě s nimi můžete navázat přátelství, další spolupráci nebo v nich rovnou získat nového klienty. Právě díky tomu lze energii linoucí se coworkingem označit za pulsující. I když tepe pomalým poklidným tempem.

file5a4cb5c8cd7fb8-98530613.jpeg
 
V komunitě, k jejímuž vytvoření po čase v každém coworkingu dojde, tak nehrozí, že byste trpěli syndromem poustevníka. Tím se občas užírají ti, jejichž kanceláří je vlastní domov. Není se čemu divit – s člověkem mluví už jen pračka, která toužebně očekávaným signálem “konec programu” vysvobozuje od marného pátrání po kreativním nápadu a dovoluje prokrastinovat u věšení vypraného prádla.

z_finn-hackshaw-131930-unsplash-(1).jpg
 
24/7 aneb pro sovy i ranní ptáčata
 
Většina coworkingů má pro své předplatitele dveře dokořán nonstop. Tuhle vymoženost ocení jak ti, kterým to začíná pálit po slunce západu, i ti, kteří si raději přivstanou a na práci se vrhají hned za rozbřesku.
 
Není tak problém odskočit si z “kanclu” (a zároveň si na chvilku i oddechnout od práce) domů kdykoliv během dne. Tenhle pocit nezávislosti je k nezaplacení a po zásluze se odráží i na celkové efektivitě práce, jak uvádí Harvard Business Review.
 
Dobré vztahy jsou předpokladem úspěchu v rodině i v práci. Proč si tedy nevybudovat dobrý vztah i k prostředí, ve kterém svou kreativní práci tvoříte?
 
Autoři: Andrea Vašáková, Petr Bořuta
Foto: Unsplash, Damián Skořepa