Domů / Novinky / 2017 / Recyklace v kanceláři: 8 tipů, jak snížit dopad vaší firmy

Recyklace v kanceláři: 8 tipů, jak snížit dopad vaší firmy

29.06.2017 - Vše o interiéru
​Recyklace dává smysl i mimo prostředí našich domovů – na pracovišti to jde stejně jednoduše. Zapojte kolegy a nadchněte je pro společné třídění nebo kompostování.
  1. Promyslete, kde všude můžete recyklované výrobky využít. Začněte s položkami, které používáte nejčastěji, například recyklovaným papírem pro tisk. Jeho cena už dnes nemusí být výrazně vyšší, než je tomu u běžného xerografického papíru. Pokud u vás z nějakého důvodu přetrvává pocit, že hnědý odstín nepůsobí u oficiálních tiskovin dostatečně reprezentativně, zvolte variantu se 100% bělostí.
  2. Ještě jednodušší než u kancelářského papíru je to u obálek nebo hygienických potřeb, jako je toaletní papír nebo ubrousky k osušení rukou. Tyto výrobky dnes běžně nabízejí i firmy, které kanceláře zásobují. Nákupem recyklovaných položek navíc i ušetříte.
  3. Pořiďte zaměstnancům na každé patro koše na tříděný odpad, ideálně v reflexních barvách, které přitahují pozornost. Nemusíte zůstat jen u papíru, plastů a skla – zaměřte se i na baterie nebo tonery. 
  4. Koše, které teď mají zaměstnanci přímo pod svými stoly, dejte pryč. Místo toho pořiďte jeden velký koš a umístěte jej tam, kde se nacházejí i nádoby na tříděný odpad. Tohle se určitě neobejde bez řádného vysvětlení a je možné, že vaši kolegové budou zpočátku proti. Procento tříděného odpadu tím ale značně zvýšíte a navíc nebudete plýtvat pytli na odpad. A protože se doporučuje od počítače párkrát za hodinu vstát, bude to pro zaměstnance vaší firmy i zdravější. Tři mouchy jednou ranou.
  5. Vysloužilé notebooky a jinou elektroniku hned nevyhazujte, darujte je neziskovým organizacím nebo dobročinným obchodům.
  6. Nezapomeňte, že jen u recyklace to nekončí. Prvotní je snížit produkci odpadu. Proč na schůzkách podávat balenou vodu, když ta kohoutková je stejně dobrá? Máte nastavenou tiskárnu tak, aby vždy tiskla pouze oboustranně? Opravdu je třeba používat kapslový kávovar nebo jednorázové pohárky na kávu?
  7. V práci produkujeme velké množství biologicky rozložitelného odpadu. Je škoda vyhazovat jej do směsného odpadu, když můžete kompostovat a zadarmo získat hnojivo pro zahrádku nebo květiny v kanceláři. Pokud nemáte možnost postavit kompostér na zahradě nebo na dvoře, můžete využít interiérovou variantu, kde se o kompostování postarají třeba kalifornské žížaly. Takzvaný vermikompostér snadno sestavíte sami: stačí 3 stejně velké plastové nádoby, které postavíte na sebe a do jejich den provrtáte díry tak, aby mohly žížaly mezi jednotlivými patry volně prolézat. Na trhu najdete i dostatečně širokou paletu hotových designových kompostérů. Jejich cena se pohybuje mezi 2000–2500 Kč. Zápachu se bát nemusíte, z vermikompostéru se žádný nešíří.
  8. Kompost založíte snadno. Do vrchních dvou pater umístíte novinový papír, hlínu a žížaly. Spodní patro ponecháte prázdné, bude do něj odtékat takzvaný žížalí čaj, jenž využijete jako zmiňované hnojivo. Jak postupovat dále? Zbytky přidávejte ze začátku pomalu, abyste žížaly nezahltili a kompost vám nezačal plesnivět. Mějte také na paměti, že do kompostéru byste měli přidávat pouze organický odpad. Nepatří do něj podestýlka od domácích mazlíčků, zbytky masných a mléčných výrobků, kosti nebo oleje. Více informací o vermikompostování najdete například zde.