Domů / Novinky / 2017 / Akustika kanceláří: jak vytvořit zdravé a komfortní prostředí i v open space

Akustika kanceláří: jak vytvořit zdravé a komfortní prostředí i v open space

15.06.2017 - Vše o interiéru
Open space kanceláře byly od počátku budovány s vidinou snadnějšího přehledu o zaměstnancích, lepšího sdílení mezi jednotlivými pracovníky a samozřejmě také úspory nákladů. Řada výzkumů sice dokládá naopak negativní dopady otevřených kanceláří,  open space jsou však dnes až neprávem démonizovaným jevem. Snadné řešení negativních dopadů, především hluku, totiž existuje.
Nežádoucí vlivy open space kanceláří jsou dobře známé: firmy mohou zaznamenat sníženou pozornost, produktivitu, kreativitu i spokojenost zaměstnanců. Není přitom náhodou, že nežádoucí důsledky hluku a často zmiňované negativní dopady otevřených kanceláří jsou téměř totožné.

Hluk je totiž dle výzkumů rovněž  přímo odpovědný za sníženou koncentraci, za únavu, nespokojenost a dokonce vyšší nemocnost zaměstnanců. Tím se tedy náklady na budování open space, kde lze s vyšší hlučností počítat, naopak zvyšují. Jen se objeví až dodatečně.

Pomůžou sluchátka s hudbou? Jen zčásti
 
Open space do karet nehraje ani fakt, že rozptýlení zaměstnanců roste především tehdy, pokud lidé nemají možnost zvuk utišit. Například pokud jsou nuceni poslouchat hlasitý hovor kolegů nebo hudbu hrající od sousedního stolu.
 
Není tedy divu, že mezi častými doporučeními, jak snížit dopad hluku z okolí, je poslech hudby. Zvlášť, když většina výzkumů tvrdí, že hudba má tak jako tak pozitivní vliv na výkonnost. Pokud ovšem srovnáme výkonnost zaměstnance v tichém prostředí a pracovníka poslouchajícího muziku, vyhrává jednoznačně ticho.

Chcete zmírnit hluk? Použijte tlumicí panely
 
Dnes už ale i open space nabízejí řešení pro ty, kterým hluk neprospívá, chtějí pracovat v klidu nebo jsou povahově introvertní a preferují spolupráci v menší skupince či zcela samostatnou činnost.
 
Vhodným použitím akustických řešení lze hluk utlumit i v otevřených prostorech tak, aby koncentrace zaměstnanců nebyla narušena. Pro potlačení zvuků v kancelářích je možné použít nástěnné panely či koberce a záclony s akustickým backingem,“ vyjmenovává základní možnosti Ing. arch. Jan Andrle, architekt firmy CAPEXUS.
 
Ještě předtím, než se do změn pustíte, si ale celý projekt dobře rozmyslete. „Počítat s akustickými opatřeními by měla každá firma již v úvodu projektu bez ohledu na to, zda se jedná o výstavbu nových kanceláří nebo o rekonstrukci stávajících prostor,“ popisuje Ing. Jan Kaňka, Managing Partner společnosti SilentLab.
 
„Akustické obklady snižují dobu dozvuku v prostorech, čímž dochází ke snížení hlučnosti. Nejběžněji se používají stropní stěnové akustické obklady s pohlcujícím materiálem na bázi melaminové pěny nebo minerálních vláken. Stropy totiž bývají často jediné místo, kam se dají obklady umístit,“ odpovídá Kaňka na otázku, jak se dá v kancelářském prostoru hluku čelit.
 
Rozdělte prostory zvukově i opticky
 
Firmy dnes výrazně investují do řešení, které zvyšují pohodu zaměstnanců. Především se zaměřují na prvky, které umožňují vyřizovat hovory či jednání, tak aby se zaměstnanci navzájem nerušili. Pro tyto účely jsou dnes i na českém trhu běžné dostupné mobilní kanceláře pro jednotlivce (tzv. micro office) nebo i přenosné zasedací místnosti.
 
Pro odstínění hluku z telefonických hovorů lze zvolit i jednodušší řešení, například neuzavřené kóje, které se jednoduše zavěsí na zeď.
 
„Účinné odhlučnění zajišťují i různé typy paravánů, jak stolních, tak volně stojících. Paravány slouží nejen jako zvuková bariéra, prostory rozdělují také opticky. Často se jimi oddělují tiskárny, odpočinkové zóny nebo i jednotlivá oddělení,“ uzavírá Kaňka.