Siemens: odvaha vyjádřená barvami

Lokalita BCB, Anglické nábřeží, Plzeň
Klient Siemens
Plocha 1000 m2
Realizace 02/2018
Domů / Architektura / Referenční zakázky / projekty / Siemens: odvaha vyjádřená barvami
Nevýrazným barvám jsme v nové zakázce pro Siemens vystavili stopku. Místo toho se architekta Tereza Bradová rozhodla pro syté a živé odstíny zelené, modré a červené.
Pro Siemens jsme již před dvěma lety navrhli kanceláře v Praze, v rámci otevření plzeňského R & D centra jsme navrhli celý koncept kanceláří na celkem 1000 m.„Kanceláře Siemens jsou ve třináctém a čtrnáctém patře budovy a zaměstnanci tak mají krásný výhled na celé město. I přesto bývaly kanceláře tmavé díky omezené světlé výšce. Změnit dojem z celého interiéru tak byla výzva, vzhledem k tomu, že světlou výšku jsme měnit nemohli,“ popisuje architektka Tereza Bradová, z čeho musela vyjít.

CAPEXUS_Siemens_s_012-(1).jpg
 
Prostory chodeb a kanceláří, které jsou z praktických důvodů oddělené skleněnou příčkou, architektka vizuálně spojila. Zvolila k tomu koberce, jejichž vzory jakoby proplouvaly pod každou příčkou. Zatímco dříve mohly chodby působit stísněným dojmem, nyní jsou prosvětlené – i proto, že příčky nesou jen velmi subtilní a jednoduché polepy, které propouští světlo.

CAPEXUS_Siemens_s_017-(1).jpg

Spolu s tapetami na stěnách tyto polepy vždy představují oddělení, jež v dané místnosti pracuje.
 
CAPEXUS_Siemens_s_003-(2).jpg

Obě patra, ve kterých Siemens své kanceláře má, propojuje točité schodiště. Ve spodním patře vítá hosty recepce s leštěným povrchem a dvě červená křesla Softline Havana.

CAPEXUS_Siemens_s_019-(1).jpg
 
Za recepcí je umístěné plexisklo s LED osvětlením, které osvětluje vyrytou siluetu speciálního modulu, jenž v Siemensu vyvinuli. Plexisklo s tímto uměleckým prvkem tak na první pohled představuje, čím se firma zabývá.

Barvy jako hlavní zdroj inspirace
 
CAPEXUS_Siemens_s_005-(1).jpg

Zelenou a modrou jsme použili ve velké míře na kobercích v obou patrech. Volba těchto barev nebyla náhodná – podvědomě připomínají logo a firemní barvy firmy.

CAPEXUS_Siemens_s_016-(1).jpg
 
Mimo kanceláří, zasedacích místností, kuchyněk, odpočinkových prostor a recepce CAPEXUS vybavil také laboratoře, ve kterých se Siemens zabývá vývojem softwaru, hardwaru, validací a mechanickým designem nízkonapěťové spínací techniky v průmyslové automatizaci.

CAPEXUS_Siemens_s_002-(1).jpg

Čistě bílé stěny jsou neutrálním pozadím pro exploze barev na nábytku, podlahách a různých doplňcích. 

CAPEXUS_Siemens_s_006-(1).jpg
 
Především odpočinková místnost – která leží přímo naproti kuchyňce a kromě relaxu poskytuje zaměstnancům přes obrazovku i možnost spojení s kolegy v Praze – je vyvedena v živých a sytých odstínech.

CAPEXUS_Siemens_s_004-(1).jpg

Přímo naproti schodišti je nosný sloup, který si žádal o zakrytí. Architektka se rozhodla prostor využít na maximum, a to v obou patrech. U recepce slouží nika jako neformální sezení a úložný prostor.

CAPEXUS_Siemens_s_014-(1).jpg

Zatímco o patro výš je v nice místo pro odpočinek, kde se může člověk i tak trochu schovat, pokud se chce na určitý úkol soustředit.
Kanceláře Siemens jsou ve třináctém a čtrnáctém patře budovy a zaměstnanci tak mají krásný výhled na celé město. I přesto bývaly kanceláře tmavé díky omezené světlé výšce. Změnit dojem z celého interiéru tak byla výzva, vzhledem k tomu, že světlou výšku jsme měnit nemohli.Tereza Bradová, architekta, CAPEXUS

BCB, Anglické nábřeží, Plzeň